Čeští školáci sázejí na jistotu. Alespoň soudě podle toho, kam si podávají přihlášky na střední školu. Z výroční zprávy Ústavu informace ve vzdělávání vyplývá, že nejvíce žáky zajímají obory jako jsou gastronomie, hotelnictví a turismus. A to již několik let.
Pozadu však nezůstávají strojírenské nebo elektrotechnické obory. Na dalších příčkách pak v minulém školním roce skončily telekomunikace a výpočetní technika, ekonomika a administrativa. Počet dětí na všechny vyjmenované obory činí více jak padesát procent ze všech přijatých žáků.
Hotelnictví je atraktivní
"Na obory typu gastronomie asi nikdy nedolehne finanční krize a je to pro budoucí studenty atraktivní," míní odborník na školství poslanec Walter Bartoš (ODS). Podle Bartoše absolventi gastronomických oborů vždycky najdou uplatnění.
S poslancem souhlasí i Helena Úlovcová z Národního ústavu odborného vzdělávání. "V těchto oborech absolventi nacházejí nejvíce uplatnění," řekla Úlovcová.
Právě teď je přitom správný čas, aby se děti rozhodly, na jakou střední školu půjdou. "U gymnázií to nehraje takovou roli, ale co se týká oborů, už skoro odbila dvanáctá. Výběr by všichni měli uspíšit a nenechávat to na nový rok," upozorňuje mluvčí ústavu Zoja Franklová.
Stavebnictví je také lukrativní
Na dalších místech se v minulém školním roce umístily obory strojírenství a stavebnictví, kam bylo přijato necelých třináct procent žáků.
V posledních letech přibylo ve středním odborném vzdělávání uchazečů. V minulém školním roce bylo přijato do denního studia celkem 119 675 žáků. Přes padesát procent začalo studovat střední školu s maturitou. Na odbornou školu s výučním listem bylo přijato 35 procent žáků.
Ilustrační foto: Robert Sedmík, profimedia.cz