Další rána pro školu
Plán UJAK je v troskách, Slovensko studenty nezachrání
07.11.2015 06:45 Původní zpráva
Převést studenty na partnerskou vysokou školu na Slovensku. To byl plán Univerzity Jana Amose Komenského v Praze (UJAK), kterým se chtěla postarat o studenty, jejichž oborům vypršela akreditace. Záměr ale dostává trhliny. Reálně totiž hrozí, že Česko takové vzdělání neuzná.
UJAK je v těžké situaci. Škola přišla o klíčové akreditace a v příslušných oborech proto nemohla nejen přijímat nové studenty, ale zároveň ani dál vzdělávat ty současné. Zákon ale určuje, že o dostudování se musí postarat právě UJAK. Co s tím?
"Objevila se možnost poskytnout dostudování studentů na partnerské univerzitě na Slovensku," uvedl pro Naše zprávy TV Barrandov mluvčí vzdělávací instituce Jan Červenka. Škola již o této možnosti dokonce informovala studenty prostřednictvím sociální sítě Facebook. Vedení univerzity se domnívalo, že k převodu studentů pedagogických oborů bude stačit mezistátní dohoda České a Slovenské republiky o uznávání diplomů, která platí od letošního roku. Jenže si neověřila skutečný stav věci a teď se pořádně diví.
V případě pedagogických oborů se totiž posluchači připravovali na učitelské povolání. A právě učitelská profese patří mezi takzvaná regulovaná povolání, u nichž se mezistátní dohoda uplatnit nedá.
Kompletní prověrka studia
"V tomto případě budou bráni jako účastníci zahraniční - slovenské - vysoké školy a to bude mít dopad i na uznání jejich kvalifikace. Zmiňovaná smlouva řeší vzájemné uznávání vysokoškolských diplomů za účelem dalšího studia na vysoké škole, na uznání vzdělání pro výkon regulovaných povolání se nevztahuje," uvedla pro televizi vedoucí oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství Klára Bílá. V praxi to znamená, že studenti UJAK možná získají vysokoškolský titul, ale učit automaticky nemohou. Bílá se přitom odkazuje na expertní stanovisko odboru vysokých škol resortu. To má on-line deník TÝDEN.CZ exkluzivně k dispozici. Verdikt resortu je jasný - samo vzdělání ze Slovenska stačit nemusí a studenti by si cestu na Slovensku měli raději nechat dvakrát projít hlavou.
"Je-li vzdělání požadované pro výkon pedagogického pracovníka získáno v zahraničí, pak se posuzuje podle zákona o uznávání odborných kvalifikací a zákona o pedagogických pracovnících. Kvalifikace konkrétního pedagogického pracovníka získaná v některém z členských států EU (i Slovensku) se pak posuzuje v rámci správního řízení, které probíhá před ministerstvem školství," píše se v expertním stanovisku. V praxi tedy každý posluchač UJAK, který absolvuje na Slovensku, bude muset doložit veškerou dokumentaci ke svému studiu a dále projít podrobným zhodnocením své cesty za titulem resortními úředníky.
Jen na nich bude následně záležet, zda posluchač vyhoví a bude moci učit, nebo sice bude disponovat vysokoškolským vzděláním, ale nevhodným pro regulovanou profesi. Zkoumáno bude vše od absolvovaných předmětů přes praxe či například vhodnost témat závěrečné práce.
V Česku jen přes přijímačky
Samo ministerstvo školství pak mimo spolupráci s UJAK studentům pedagogiky nabídlo vlastní řešení.
"Zajistili jsme variantu 'B' na veřejných vysokých školách. UJAK má povinnosti vůči studentům zajistit jim po ztrátě akreditace dostudování. Je na studentech, jakou variantu zvolí," uvedla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Studentům domluvila celkem 650 míst na Univerzitě Karlově v Praze, Masarykově univerzitě v Brně, Univerzitě Palackého v Olomouci a na dalších šesti veřejných vysokých školách, kam budou moci přejít od následujícího akademického roku. Všichni uchazeči ale budou muset projít přijímacím řízením.
Skončí univerzita úplně?
Ministerstvo školství ale neřeší jen budoucnost stovek studentů pedagogiky, ale i samotnou existenci problémové UJAK. Akreditační komise, která ze zákona pečuje o kvalitu vysokoškolského vzdělání v Česku, mu totiž navrhla, aby vzdělávací instituce vzhledem k opakujícím se problémům s kvalitou výuky přišla o státní souhlas působit jako vysoká škola. V takovém případě by univerzita musela skončit, stejně jako pět tisíc jejích posluchačů.
Školu v minulosti absolvovaly například modelky Iva Kubelková a Iveta Lutovská, moderátorky Ivana Gottová a Kateřina Kristelová či olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová či manželka expremiéra Petra Nečase Jana Nagyová (nyní Nečasová).
Aktualizováno 12.11.2015:
Po zveřejnění článku si o vyjádření ministerstva školství požádala i samotná UJAK. Jako plán k dostudování studentů představila jejich převedení pod slovenskou Katolickou univerzitu Ružomberok. Podle dopisu, který právnímu zástupci UJAK zaslal náměstek ministryně Jaroslav Fidrmuc, je školou nabízená varianta možná. "Dovolujeme si upozornit, že toto stanovisko nenahrazuje povinnost každého jednotlivého absolventa studia na Katolické univerzitě požádat v souladu se zákonem ministerstvo školství o uznání dosaženého vzdělání, bude-li chtít v České republice vykonávat činnost pedagogického pracovníka," upozornil ale náměstek v dopise. Více viz: Exstudenti UJAK mohou dostudovat na Slovensku
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.