Pražské Soukromé gymnázium Pod Vyšehradem si může oddechnout. Návrh České školní inspekce na jeho výmaz z rejstříku škol ministr Ondřej Liška nepotvrdil. I přes vážná pochybení, která inspekce na gymnáziu našla.
"Ministerstvo školství posoudilo podnět České školní inspekce a shledalo, že pochybení, ke kterým došlo, nebyla tak závažná, abychom gymnázium vymazali z rejstříku škol," řekl náměstek školství Jindřich Kitzberger.
Inspekce: pochybení jsou vážná
O případ podivné maturity dvacetiletého studenta Martina Bartáka se česká média zajímala celé prázdniny. Inspekce v červnu zjistila osm zásadních pochybení, která maturitě předcházela. Namátkou například to, že si student u maturitní zkoušky mohl otázku připravovat tři čtvrtě hodiny namísto obvyklých patnácti minut.
Mluvčí školní inspekce Libor Vacek nechtěl rozhodnutí komentovat. "My jsme měli dvě možnosti: nedělat nic, nebo podat návrh na výmaz. A nechtěli jsme jen tak sedět," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ Vacek. Dodal, že maturitní zkouška je nejdůležitější akt na střední škole a neměl by se brát na lehkou váhu. "Je určitě dobře, že škola byla potrestaná alespoň finančně a to odejmutím zvýšené dotace," doplnil Vacek.
K rozhodnutí ministerstva školství se vyjádřil také bývalý učitel gymnázia Adam Horálek. "Nikdy jsme nechtěli, aby škola zanikla. Šlo nám pouze o to, aby Martin Barták skládal řádnou maturitu, respektující všechna pravidla a zákonné předpisy, bez usilovné pomoci svého otce," píše Horálek. Celé vyjádření si přečtěte ZDE.
ČTĚTE TAKÉ: Mladík s podivnou maturitou míří na vysokou školu
Šéfka komise: Za maturitu mi platil otec studenta
Bez viny a bez trestu?
Kauza, v níž bylo podezření na korupci, již nyní nikoho nezajímá. Státním úředníkům je už jedno, že se na škole dá koupit maturita, nikoho nezajímá ani nahrávka rozhovoru redaktorky a předsedkyně komise Markéty Šimkové.
Policie, která šetřila podezření z korupce šéfky komisionální zkoušky Markéty Šimkové, před čtrnácti dny případ odložila. Stačily jí výpovědi klíčových hráčů. Předsedkyně komise vyšetřovatelům popřela svůj rozhovor pro časopis TÝDEN, ve kterém uvedla, že za účast v komisi jí zaplatil otec studenta Jaroslav Barták.
Co zjistila inspekce |
1. Žádost o přezkoušení u komisionálních zkoušek má podat student, pokud již dosáhl plnoletosti. V tomto případě žádost místo syna podal otec Jaroslav Barták. 2. Student Martin Barták vykonal dvě zkoušky během jednoho dne. Školský zákon dovoluje pouze jednu. 3. Škola, ačkoli má, nezveřejnila podrobnosti týkající se komisionálního zkoušení. 4. Škola nemá nikde uvedeny podrobnosti způsobu hodnocení studenta u komisionálního zkoušení. 5. Gymnázium porušilo předpis také u zkušební komise. Její předsedkyně nejenže nebyla zaměstnankyní gymnázia, ale nebyla ani zaměstnána na žádné jiné škole v Česku. 6. Zkušební komise u maturitní zkoušky byla svým složením zmatečná. Někteří profesoři odmítli Martina Bartáka zkoušet. 7. Maturant se na potítku z jednoho předmětu připravoval 45 minut. Zákon dovoluje pouze čtvrt hodiny. 8. Předseda komise, který je volen magistrátem, při maturitní zkoušce selhal. Tento jediný bod není považován za vinu ředitelky gymnázia. |
U výslechu byl jen otec Martina Bartáka, prezident modřanské polikliniky Jaroslav Barták a předsedkyně opravné zkoušky Markéta Šimková. Policie případ vyšetřila v rekordním čase. Na stůl se jí oznámení ze státního zastupitelství dostalo na začátku srpna. Za měsíc a půl bylo po všem. "Dotyčné osoby uvedly, že jedna z nich úplatek nikomu nedala a druhá úplatek nevzala," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí policie Iva Knolová. Přitom v červenci v rozhovoru pro časopis TÝDEN šéfka komise Šimková, která dohlížela na opravnou zkoušku, řekla: "Ano, peníze jsem od pana Bartáka dostala, byla to přátelská výpomoc." Podle ní dostali od vlivného muže zaplaceno i jiní lidé. Šimková při rozhovoru s redaktorkou TÝDNE mluvila velice spontánně a působila důvěryhodně.
Šimková však policii i mluvčímu gymnázia tvrdila, že si celý příběh během rozhovoru vymyslela. Gymnázium potrestal již pražský magistrát na základě výsledků šetření školní inspekce. Škole sebral zvýšenou třímilionovou dotaci.
"Jsme rádi, jak se miniseterstvo rozhodlo. Potvrdilo naše slova, že pochybení nejsou tak závažná," řekl mluvčí pražského gmynázia Zdeněk Pekárek, který je zároveň otcem jednoho ze studentů.
ČTĚTE TAKÉ: Šojdrová o podivné maturitě: Ministr nesmí uhýbat
Vedení gymnázia rodičům lže, tvrdí učitelé
Odešlo přes dvacet dětí. No a?
Kauza pronikla na veřejnost s odchodem více než dvaceti studentů a dvanácti profesorů. Všichni protestovali kvůli praktikám školy v případě opravných zkoušek a následné maturity dvacetiletého studenta. Škola odchodem studentů, jejich počet se během prázdnin zvýšil na padesát, přišla celkem o pět milionů korun.
Foto: Klára Bílá, Robert Zlatohlávek