Brněnská vysoká škola Newton College letos nalákala desítky platících studentů na unikátní studijní programy. Jenže nemá potřebné akreditace, a prezentovanou výuku tedy nesmí nabízet. Tváří vzdělávací instituce je například mentální kouč tenistky Karolíny Plíškové Marian Jelínek.
Studuj nové bakalářské obory pod křídly uznávaných odborníků, láká Newton College, soukromá vysoká škola v Brně. Reklama musela být nákladná: venkovní propagaci doplnila velkolepá kampaň na sociálních sítích i webových portálech. To vše za účelem získání studentů, kteří za výuku musejí zaplatit až 85 tisíc korun ročně. Škola si ale včas nezažádala o potřebné akreditace, tedy státní souhlas s vyučovanými programy. Budoucnost posluchačů, kteří je navštěvují, je proto nejistá. Pravděpodobně sem dorazí kontrola, která může výuku v krajním případě zcela zastavit.
Bílí koně
Marketingový expert Karel Novotný, internetový guru Jan Řezáč, televizní reportér Marek Vítek, ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala a hokejový trenér a mentální kouč Marian Jelínek, který déle než deset let spolupracoval s Jaromírem Jágrem a aktuálně radí tenistce Karolíně Plíškové. Tyto osobnosti získala Newton College pro pětici nových bakalářských oborů, kterými chce, jak píše na svých oficiálních internetových stránkách, "potvrdit ambici stát se českou jedničkou mezi byznys vysokými školami". Novými obory jsou digitální marketing, brand management, mediální management, psychologie pro manažery a management zdravotnictví a sociálních služeb.
Jak ale zjistil TÝDEN, vzdělávací instituce ve své snaze selhala, a osobnosti jsou tedy jen "bílými koňmi", kteří mají přilákat studenty. Škola uchazeče ve skutečnosti zapisuje do jiných studijních oborů, než na které je lákala. Může tak porušovat zákon.
Sama Newton College se snaží z problému vybruslit. Ve skutečnosti prý nejde o nové obory, ale pouze o studijní specializace. Studenti se v rámci nich sami rozhodují, jaké vědní oblasti se chtějí důkladněji věnovat. "Specializace vyučujeme v souladu s akreditacemi, které mají platnost do 31. srpna 2019," uvedl její mluvčí Michal Stružka.
Avšak ani toto vysvětlení nemá oporu v zákoně. Posluchače totiž škola ke studiu zapsala, ale o specializacích v rozporu se zákonem neinformovala Národní akreditační úřad pro vysoké školství, který v Česku pečuje o kvalitu těchto institucí. "Program musí být uskutečňován za podmínek, za nichž byl akreditován. Změna profilu absolventa nebo změna nabídky předmětů, které se přímo podílejí na utváření profilu absolventa, je podstatnou změnou podmínek a ze zákona podléhá informační povinnosti vysoké školy vůči akreditačnímu úřadu. Ten dosud od Newton College takové informace neobdržel," reagoval na dotaz Jiří Smrčka z úřadu.
Překvapení učitelé
Sami pedagogové - osobnosti, které na veřejnost shlížejí z propagačních letáků - jsou situací zaskočeni. "Výuka normálně probíhá, vždy pro mě měli prioritu studenti, nikoli to, jak si to legislativně škola ošetřila. Ještě na jaře jsem dostal přislíbeno, že vznikne nový obor. Následovala komunikační pauza. Až teď, první týden výuky, mi bylo sděleno, že se záměr odkládá. Vaše upozornění je pro mě impulsem, abych příště důkladněji zvažoval, kam a kdy propůjčím užívání svého jména," reagoval Marian Jelínek.
Po upozornění ze strany TÝDNE se nyní situací začne zabývat akreditační úřad. Škola totiž na webu stále nabízí "nové obory", nestáhla ani on-line reklamy. Pokud úřad zjistí nesrovnalosti, může vzdělávací instituci zakázat přijímat nové studenty, případně zcela odebrat akreditaci. V takovém případě by posluchači museli studium okamžitě ukončit, konat by se nesměly ani státní závěrečné zkoušky. V úvahu přichází i kompletní kontrola Newton College - přímo do Brna by dorazila inspekce akreditačního úřadu, jež by se fungováním vzdělávacího ústavu zabývala do nejmenších detailů.
Zájem regulačního orgánu nevzbuzuje instituce poprvé. Již v minulosti zde totiž byly problémy. Škole, která v Brně funguje od roku 2004, dříve Akreditační komise (předchůdce Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství) opakovaně vytýkala slabé personální zabezpečení či nedostatečnou publikační činnost učitelů.