Kardinál Miloslav Vlk nesouhlasí s Bílou knihou vysokého školství. Ta je podkladem pro reformu univerzit. Vlk se ohrazuje proti omezení akademické svobody a připojuje se ke všem dalším protestům akademických senátů.
S dokumentem Bílé knihy terciárního vzdělávání a všemi protesty se Miloslav Vlk podrobněji seznámil na zasedání senátu Katolické teologické fakulty Karlovy univerzity.
ČTĚTE TAKÉ: Za studium se bude platit, souhlasí vláda
"Připojuji se k protestům"
"Velmi rozhodně se připojuji k těmto i dalším protestům vedení i Akademického senátu Univerzity Karlovy a rozhodně odmítám přípravy překvapivě nedemokratického postupu vlády vůči vysokým školám," tvrdí kardinál Vlk na svých internetových stránkách. Připojuje se tak k hradeckému prohlášení vysokých škol, kde univerzity žádají, aby příprava věcného záměru zákona byla podrobena veřejné diskusi za široké účasti akademické obce. A aby byla průběžně informovaná i široká veřejnost.
"Kardinál Miloslav Vlk je velkým kancléřem naší fakulty, a proto projevil zájem o problematiku reformy vysokých škol," odůvodnil návštěvu kardinála v senátu Josef Bartoň, místopředseda senátu Katolické teologické fakulty UK.
ČTĚTE TAKÉ: Karlova univerzita jde ostře proti Liškově reformě
Lidovci brojí proti školnému. Liška kroutí hlavou
Kardinál Vlk žádá, aby vláda přehodnotila své záměry, které by omezovaly akademickou svobodu a podvazovaly svobodný akademický život. "Akademická svoboda patří, podle kardinála Vlka, k tradici našeho univerzitního vzdělávání," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí kardinála Aleš Pištora.
Univerzita Karlova neprotestuje sama
Výtky k Bílé knize má řada vysokých škol včetně Karlovy univerzity. S nynějším návrhem reformy vysokoškolského systému nesouhlasí další fakulty z univerzit v Brně, Olomouci, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích i Hradci Králové.
Některé fakulty se chystají k protestům, stávkám nebo k bojkotům přijímacích zkoušek, pokud prý ministerstvo školství dál nebude reagovat na výtky univerzit.
Do poslední verze Bílé knihy byly zapracovány připomínky akademiků a široké veřejnosti. Některé výtky ale podle univerzit nebyly zapracovány dostatečně, proto Karlova univerzita celý proces přípravy Bílé knihy odmítla. Liška v ní mění způsob vedení škol. Dnes totiž volí rektora školy a děkany fakult akademický senát, nově by se však na výběru podílela správní rada, která by také více dohlížela na rozpočet školy.
Foto: Lucie Pařízková, Robert Sedmík