Patří asistenční pes do školy, či nikoli? Vedení školy v Bělé pod Bezdězem si myslí, že ne. Fenka Míša tak na dvanáctiletého Radka z Bělé pod Bezdězem musí čekat doma. Podle zjištění on-line deníku TÝDEN.CZ však asistenční psi docházeli nebo stále docházejí do patnácti vzdělávacích institucí v Česku.
"Pes Falco sem chodí již druhým rokem a je to úplně bez problémů," popisuje Milan Molec, který šéfuje Soukromé obchodní akademii Podnikatel v Karlových Varech.
Falco do školy doprovází sedmnáctiletou Lucii. "Hygienu ani vyjádření lékaře jsme neřešili, děti se akorát musely naučit na psa volat," popisuje Molec.
Podobně se zachovali ředitelé dalších čtrnácti škol v Česku, kam s dětmi chodí nebo chodil jejich pes-pomocník. Seznam má redakce k dispozici.
ČTĚTE TAKÉ: Vozíčkáře Radka zklamali: Tvůj pes do školy nesmí
Radek, který trpí vrozenou chorobou ochabování svalů, navštěvuje Základní školu v Bělé pod Bezdězem se zdravými dětmi. Během šestileté školní docházky mu zařízení pomohlo k tomu, aby se ve škole mohl pohybovat, přizpůsobilo mu rozvrh a zařídilo pedagogického asistenta. Rodiče však v létě přišli s tím, že chlapci pořídí asistenčního psa. Po škole žádali, aby si ho chlapec mohl brát na vyučování s sebou. Vedení školy v čele s ředitelem Jiřím Šímou je však proti. Na případ jako první upozornil časopis TÝDEN.
Jiní problémy nemají
"Sama mám handicapovaného syna," popisuje učitelka Jana Maksoudová ze Základní školy Ladova v Litoměřicích zkušenosti se psem ve škole. "U nás na škole vedení nemělo žádné výhrady. Nyní jednáme se střední školou, kam má můj syn nastoupit. Za celé čtyři roky, co s ním byl ve třídě asistenční pes, si nikdo nestěžoval," vypráví Maksoudová.
Pozitivní zkušenost má i Zdeňka Krylová, jejíž dcera měla ve škole asistenčního psa několik let. "Dokonce se vyměnili i ředitelé a problémy nenastaly. Všichni byli nadšení z toho, že mají něco navíc. Přála bych Radkovi, aby se mu podařilo přesvědčit ředitele," řekla Krylová.
Ředitel školy v Bělé pod Bezdězem Šíma však říká: "Jsem statutární orgán, který je odpovědný úplně za vše, co se ve škole děje. Nic jsem neporušil. V naší škole je dost žáků, kteří trpí různými alergiemi, další mají ze psů strach. Oni nemají právo chodit do bezpečné školy? Musím a chci hájit zájmy všech žáků naší školy, ale i zájmy zaměstnanců školy."
Asistenčního psa ale naopak nemají například v Jedličkově ústavu. "Důvodem jsou zdravotnické výhrady a myslíme si, že asistenční pes není třeba," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí Jedličkova ústavu Radek Musílek.
V Belgii mají zákon
Společnost Pomocné tlapky se snaží každý případ s vedením školy řešit. Podle nich však Jiří Šíma nechtěl nic vysvětlit. "Nedal nám možnost psa předvést a poučit ostatní žáky. Maminka sehnala podpisy rodičů, kteří s tím souhlasili, a za týden bylo všechno jinak," popisuje ředitelka Pomocných tlapek Hana Pirnerová. Podle ní přítomnost asistenčních psů ve školách je běžná například v Anglii a Belgii, kde na to existuje dokonce zákon. "Jde hlavně o to, aby pes byl co nejvíce se svým pánem. Pomáhá mu hlavně po psychické stránce, vynahrazuje kamarády," dodává Pirnerová.
Takový zákon ale v České republice zatím není. Přístup vodících a asistenčních psů do škol ministerstvo žádným centrálním nařízením neřeší. To je ponecháno na dohodě ředitele škol s rodiči či s žákem. "Je to víceméně založeno na ochotě a vstřícnosti, ale také na možnostech úpravy podmínek ve škole," řekla mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.
Případ z Bělé pod Bezdězem řešil i ombudsman a Česká školní inspekce. Ta neshledala žádná pochybení. "Škola postupovala v souladu se všemi předpisy a nijak nepochybila," řekl mluvčí inspekce Libor Vacek.
Foto: Tomáš Nosil