Rektoři vyhlásí na začátku akademického roku protestní týden

Domácí
6. 9. 2017 11:51
Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzity v Brně.
Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzity v Brně.

Česká konference rektorů (ČKR) vyhlásí na 2. až 6. října protestní Týden pro vzdělanost, řekl po zasedání rektorů její předseda a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Rektorům se nelíbí současný návrh rozpočtu na příští rok, který pro vysoké školy počítá s navýšením o asi 700 milionů korun proti letošku.

"Pokud vláda nevyhoví požadavku na navýšení platů vysokoškolských pedagogů o 15 procent a rozpočtu o 4,5 miliardy proti letošku, jednali by rektoři v protestním týdnu o další eskalaci protestních opatření," dodal rektor Masarykovy Univerzity v Brně Mikuláš Bek.

Zima zopakoval, že zástupci vysokých škol spolupracují s dalšími školskými asociacemi a školskými odbory, se kterými svůj postup koordinují. Případná stávka školských odborů, které v úterý kvůli platům vstoupily do stávkové pohotovosti, by tak zřejmě mohla být na začátku října. Šéf odborů František Dobšík už v úterý řekl, že by mohla navazovat na zahájení akademického roku vysokých škol.

Protestní týden vysokých škol by měl začít v Liberci na slavnostním zahájení akademického roku 2. a 3. října. Na středu 4. října plánují rektoři zorganizovat protest v Praze s pochodem z Národní třídy na Malou Stranu kolem ministerstva školství a ministerstva financí směrem k budově vlády. Další dva dny by se protesty měly konat ve všech ostatních městech, kde jsou vysoké školy.

Akademici se budou snažit zorganizovat setkání s veřejností, na kterých by upozornili na problémy vysokých škol. Podle Zimy se teď podoba akcí bude připravovat. Jejich rozsah si rektoři ujasní na setkání s dalšími zástupci školství 26. září podle dalšího vývoje jednání o platech a rozpočtu. Protestní akce by se nekonaly, pokud by vláda požadavkům škol vyhověla.

Ministerstvo školství reakci vysokých škol chápe. "Dlouhodobě se jako ministerstvo snažíme o navýšení rozpočtu vysokých škol a ty snahy zatím nenašly odezvu, takže ta reakce je v tuto chvíli od vysokých škol pochopitelná," řekl náměstek po řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Robert Plaga. Úřad podle něj bude dál požadavky akademiků podporovat. "Když by to bylo o mírně nižší (než 4,5 miliardy korun), tak by to nebyla prohra," podotkl.

Zástupci vysokých škol poukazují na to, že jejich rozpočet několik let stagnoval, a školy tak ztrácí konkurenceschopnost. Trvají na růstu platů vysokoškolských pedagogů, jejichž medián byl loni 37 407 korun. Polovina ostatních vysokoškoláků měla o 551 korun více. Navíc chtějí peníze na stipendia doktorandů a na podporu studijních oborů, které jsou žádané.

Vláda by o rozpočtu měla jednat opět v pondělí 11. září. Podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) momentálně není na pokrytí všech nároků v rozpočtu dost peněz. Odboráři a vysoké školy jsou naopak přesvědčeni, že díky růstu ekonomiky peníze na růst výdělků ve státní pokladně jsou.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Petr Fiala

Za Česko pojede do Vatikánu na pohřeb papeže Františka premiér Fiala

Domácí
22. 4. 2025
ilustrační foto

Změna: Povinná angličtina od první třídy už nemusí být. Stačí zvolit jiný jazyk

Domácí
22. 4. 2025
ilustrační foto

Svatby netáhnou. Loni jich byl druhý nejnižší počet od vzniku Československa

Domácí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ