Rychlotituly zůstanou, zákon o jejich odebírání neprošel

Domácí
16. 3. 2011 11:40
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Plzeňské rychlotituly zřejmě jejich nositelům zůstanou. Poslanci zamítli novelu zákona o vysokých školách z dílny ČSSD, která měla odbírání titulů umožnit. Ani její přijetí by však plzeňské absolventy o diplom nepřipravilo. Návrh totiž počítal s tím, že škola bude mít na odebrání titulu jen pět let. Většina aktérů plzeňského skandálu přitom titul získala dřív.

Rychlotituly odebrat lze, tvrdí ministerstvo školství. Kdepak, výsledek je příliš nejistý, oponuje etická komise. Plzeňská právnická fakulta, na které předloni propukl skandál s podivně udělenými tituly, proto s řešením problému otálí.

Zatímco ještě v lednu slibovala, že okamžitě odešle první tři oznámení o zrušení vysokoškolského diplomu, nakonec to neudělala. Odešel jen jeden dopis. "Rizika spojená s rušením diplomů jsou velmi vysoká. Další oznámení se aktuálně odesílat nebudou," vysvětlila mluvčí univerzity Kamila Kvapilová.

I proto opoziční poslanci předložili novelu zákona o vysokých školách. "Jak se ukazuje, podle současné právní úpravy není odebírání titulů tak jednoduché. Vnášíme proto do zákona jasnou proceduru, jak by se mělo při odebírání titulů postupovat," říká jeden z navrhovatelů, sociální demokrat Jeroným Tejc.

Sněmovna ovšem návrh zamítla už v prvním čtení. Koaliční poslanci měli výhrady hlavně k úpravě přezkumného řízení. Záležitost chtějí řešit v celkové novele vysokoškolského zákona. Podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) by měl do sněmovny dorazit letos.

Musí chtít škola

Přezkumné řízení zahájí s absolventem rektor školy.

Tvůrci zamítnuté normy se podle Tejce inspirovali německými zemskými vysokoškolskými zákony. Oproti loňskému volebnímu období, kdy navrhovali změnu poprvé, doplnili několik bodů: upřesnili třeba to, kdo může návrhy na odebrání titulu podávat. Bude to rektor vysoké školy. Pochybný titul začne zkoumat buď z vlastní vůle, nebo na podnět vědecké rady školy, děkana fakulty či ministerstva školství.

"Novela zákona o vysokých školách, pokud by byla schválená v současné podobě, skutečně umožňovala rektorům tituly odejmout," zhodnotil zákon také bývalý rektor Západočeské univerzity Josef Průša. Je tu ale jedno omezení: šéfové škol by měli na odebrání jen pět let. Pak se stane případ promlčeným.

V praxi to znamená, že hlavním aktérům skandálu z plzeňských práv by jejich tituly zůstaly. Většina z nich získala diplom daleko dříve. Třeba velitel plzeňských strážníků Luděk Hosman, o jehož práci média psala jako o plagiátu, převzal osvědčení o studiu už před devíti lety.

Pět let a dost

Zkoumat se budou ta studia, ke kterým chybí dokumenty."Pětiletá lhůta je v zákoně proto, aby se možnosti nezneužívalo. Představte si, že se někdo stane po dvaceti letech praxe soudcem a někdo další se ho rozhodne vydírat. Vytáhne diplomovou práci a bude tvrdit, že je to plagiát," vysvětluje ale omezení Tejc. Než se podle něj případ prošetří, danému soudci podle něj skandál zničí kariéru.

Na to, že by měly školy postupovat co nejrychleji, upozorňoval už v počátcích plzeňské kauzy advokát Václav Vlk. Podvodně získané tituly podle něj odebrat lze i dnes, a to velmi snadno. Musí ale chtít sama univerzita.

Využít se podle něj dá trestního zákoníku, kde je ukotvena ztráta hodnosti a vyznamenání. Další možností je zrušit přijetí studenta na školu. "Jedná se o správní rozhodnutí. Je to podobné jako stavět s povolením vydaným na základě falešných podkladů. A to zrušit jde," popsal Vlk. Správní řízení zahájí škola, odvolacím orgánem je ministerstvo. "Univerzita ale musí začít hned, jinak hrozí, že se stane případ promlčeným," řekl Vlk. 

Co obsahovala zamítnutá novela vysokoškolského zákona?

- Rektor školy může rozhodnout o neplatnosti státní závěrečné zkoušky (rigorózní, doktorské zkoušky, obhajoby disertační práce), a to pokud absolvent nesplnil podmínky pro přijetí ke studiu či jiné předpoklady pro vykonání závěrečné zkoušky. Také pokud byla zkouška vykonána podvodně.

 

- O neplatnosti zkoušky rozhodne přezkumné řízení. To zahájí rektor sám nebo na podnět ministra školství, vědecké rady čí děkana fakulty. Stanovisko vydá pětičlenná komise. Proti rozhodnutí není odvolání, přípustná je jen žaloba.

 

- Řízení se musí zahájit nejpozději do pěti let od ukončení podvodného studia.

 

Autor: - ver -Foto: archiv , ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ