Pohled sdružení
Šikana učitelky? Špatný základ z rodin, ředitelé to mají těžké
18.02.2016 12:15
Proces vyloučení žáka ze školy trvá minimálně šest týdnů, upozorňuje Sdružení učňovských zařízení. Otevřeným dopisem, který zveřejnil server Česká škola, se kvůli tomu obrátilo na ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD) a žádá ji o iniciování zákonných změn. Ministryně kritizovala školy za nedostatečné využívání možnosti vyloučení žáka v souvislosti s případem učitelky, kterou šikanovali žáci ve Střední průmyslové škole Na Třebešíně v Praze.
Za jakýkoliv konflikt je podle sdružení vždy dávána vina škole nebo učiteli. Ředitelé prý mají velmi svázané ruce, pokud chtějí za velmi hrubé slovní nebo fyzické napadení spolužáka či učitele agresora vyloučit. "Musejí zahájit správní řízení, dodržet všechny zákonné lhůty pro doručení písemností a pro možné odvolání. Agresivní student chodí ještě minimálně šest týdnů po škole a nadále terorizuje své okolí," napsali v dopise podepsaném předsedou sdružení Karlem Dvořákem.
Zástupce tohoto sdružení události v pražské průmyslové škole zdrtily a šokovaly. Upozorňují ale také na současnou úroveň žáků na odborných SŠ a učilištích. "Žáci postrádají základní návyky slušného mezilidského chování již z rodiny a vědomosti o tom, co znamená pokora, úcta ke starším lidem, k ženám a v neposlední řadě i úcta k učiteli," uvedli.
Zejména střední školy, které byly podle údajů České školní inspekce ve školním roce 2014/2015 zaplněny z 61,6 procenta, bojují o každého žáka. Jsou totiž financovány podle počtu žáků, což by měla změnit až reforma financování regionálního školství. Nyní se připravuje, v březnu by ji mělo ministerstvo školství předložit vládě. Školy by podle nového systému měly být financovány od roku 2018.
Žáci Střední průmyslové školy Na Třebešíně několik měsíců šikanovali pětapadesátiletou učitelku. V lednu za to byla trojice agresorů potrestána podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zkolabovala a zemřela. Vedení školy trvá na tom, že mezi šikanou a jejím úmrtím není příčinná souvislost. Je také přesvědčeno o tom, že postupovalo správně a na základě tehdejších důkazů byl postih odpovídající.
Události v této škole nyní vyšetřuje policie, situaci hodnotí také Česká školní inspekce. Ředitel školy František Bártl odstoupit nehodlá a magistrát jakožto zřizovatel čeká s posouzením případného provinění vedení školy na výsledky vyšetřování.
Pražská zastupitelka a místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija ve středu požádala o svolání mimořádného výboru pro výchovu a vzdělávání. Požaduje informace o tom, co se ve škole odehrálo. "Dále očekávám, že nám bude předložen návrh postihu odpovědných osob v případě, že dojde k prokázání pochybení. A hlavně očekávám, jaký souhrn opatření připraví Magistrát hlavního města Prahy jako zřizovatel těchto školních zařízení, aby se obdobným nešťastným a tragickým událostem předcházelo," uvedla ve vyjádření.
Na internetu také existuje petice požadující odvolání vedení této školy. Do čtvrtečních 11 hodin ji podepsalo 370 lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.