Školní vybavení na začátku roku stojí většinu rodičů do dvou tisíc korun

Domácí
20. 8. 2014 14:58
Tři čtvrtiny rodičů letos vydají za školní vybavení na začátku školního roku do dvou tisíc korun (ilustrační foto).
Tři čtvrtiny rodičů letos vydají za školní vybavení na začátku školního roku do dvou tisíc korun (ilustrační foto).

Tři čtvrtiny rodičů letos vydají za školní vybavení na začátku školního roku do dvou tisíc korun. Za školní výlety a školy v přírodě později rodiny zaplatí nejčastěji dva až čtyři tisíce korun. Pro tři čtvrtiny rodičů je důležité, aby jejich dítě nezaostávalo za ostatními dětmi ve vybavení mobilním telefonem, počítačem či tabletem. 

Zdražování školních pomůcek a vybavení vnímá 87 procent rodičů žáků základních škol. Náklady spojené se školním rokem považuje podle průzkumu za vysoké 63 procent rodičů, což je o pět procentních bodů více než loni.

Do tisíce korun vyjde začátek školního roku pětinu rodičů. Nejčastěji však utratí za pomůcky a potřeby jeden až dva tisíce korun (54 procent). Tři čtvrtiny rodičů tak letos hodlají vydat za školní vybavení na začátku roku do dvou tisíc korun, v meziročním srovnání jde o pokles pěti procentních bodů. Rodiče tedy budou letos za výbavu dětí více utrácet.

Částka, kterou rodiče za začátek školy zaplatí, je závislá například na tom, zda může dítě použít pomůcky z předchozího roku. V průběhu roku sáhnou rodiče do peněženky pravděpodobně stejně jako v posledních letech nejčastěji pro dalších tisíc až dva tisíce korun.

Za školní výlety a školy v přírodě rodiny vydají nejčastěji dva až čtyři tisíce korun (32 procent). Pětina rodičů investuje do svých ratolestí od čtyř do šesti tisíc korun (21 procent). Dvě procenta rodičů již musela financovat školu v přírodě úvěrem.

V průzkumu uvedlo 86 procent respondentů, že jejich dítě navštěvuje kroužek či má jinou mimoškolní aktivitu. Většina dětí navštěvuje více kroužků (63 procent). V případě, že dítě navštěvuje jen jeden kroužek, jsou rodiče podle průzkumu ochotni do něj investovat nejčastěji půldruhého až tři tisíce korun za pololetí.

Pro 74 procent rodičů je důležité, aby jejich dítě nezaostávalo za ostatními dětmi ve vybavení mobilním telefonem, počítačem či tabletem. Je to o čtyři procentní body více než loni. Přesto si však 18 procent rodičů nemůže finančně dovolit vybavení koupit, ačkoli by je potomkům rádo dopřálo. Jen necelá tři procenta rodičů kupují dítěti nejlepší možné přístroje. Pro 26 procent rodičů není důležité, jestli jejich potomek má stejně dobrý mobil či tablet jako jeho spolužáci. Zavedení školních uniforem by uvítalo 43 procent rodičů, tedy stejně jako loni.

Kvalitu českých škol rodiče hodnotí nejčastěji známkou tři (41 procent) a dva (40 procent). Jedničku by jim přidělilo šest procent respondentů, naopak pětku jen jeden rodič ze sta. Průměrná známka českých škol, kterou jim rodiče vystavili, je 2,55, loni to bylo 2,48.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ