Závislé děti
Školy bez mobilů. Ředitelé je chtějí zakázat
15.06.2015 05:55 Původní zpráva
Závislost na mobilních telefonech už začíná být problémem i u malých dětí. Prestižní gymnázium a základní škola PORG proto zakáže dětem používání telefonů dokonce i o přestávkách. Spustí tím lavinu omezení také v dalších školách?
Místo dětského štěbetání jen civění do malých obrazovek, místo vrzání židliček jen elektronické zvuky z chytrých telefonů. Takový je stále častější obrázek z prvního stupně základních škol. Odborníci z řad psychologů jsou zděšeni: už i malé děti jsou závislé na mobilech, ani o přestávkách si spolu nehrají, veselé povídání a malicherné hádky vystřídalo zasílání krátkých zpráv po internetových sociálních sítích. Co s tím? Nikdo neví a každá škola se snaží bojovat po svém. Například na soukromých osmiletých gymnáziích PORG přicházejí s takřka revolučním opatřením: od nového školního roku tam dětem zcela zakážou používání mobilů, tedy včetně přestávek. Jde o cestu správným směrem?
Za přestávky aktivnější
"Mobilní telefon či tablet nepovažujeme za pomůcku nebo potřebu, kterou žák nosí na vyučování. O přestávkách zůstává mobilní telefon vypnutý nebo v tichém režimu a uložený v tašce," stanovuje školní řád všech tří vzdělávacích zařízení pod hlavičkou PORG, který začne platit od září a o kterém byli s předstihem informováni rodiče.
Podle výkonné ředitelky společnosti Dagmar Dluhošové je cílem nařízení, aby školou povinné děti trávily přestávky aktivněji, více spolu mluvily a nehleděly jen do telefonů. "Je velmi smutný pohled, když několik kamarádů ze třídy sedí vedle sebe a píší si vzkazy přes sociální sítě, místo aby se spolu bavili," doplňuje ji ředitel Nového PORG v Praze-Krči Juraj Liška v rozhovoru pro TÝDEN. Škola tak bojuje s čím dál palčivějším problémem, kdy jsou děti na svém mobilu závislé a věnují mu veškerý volný čas.
"Tablety i chytré mobily jsou pro děti velmi lákavé, protože nabízejí obrovské množství podnětů. To vše je umocněno skutečností, že malé děti neznají míru toho, co je ještě v pořádku a kdy už to přehánějí," míní renomovaný dětský psycholog Václav Mertin z Univerzity Karlovy v Praze. Odborník si ale není jist, zda zákazy ve školách nový typ závislosti vyřeší či alespoň zmírní. Zásadnější prý je, jaký postoj zaujmou k používání mobilů dětmi jejich rodiče. Právě ti jsou totiž pro ně největší autoritou, která však podle vyjádření učitelů často selhává.
Non-stop dohled rodičů
"Dnes a denně vidím, že jsou žáci z domova vedeni tak, že jsou na telefonech téměř závislí a nedají je z ruky. Hned ráno telefonují rodičům, že už jsou ve třídě, což se ještě dá pochopit. Pak ale každou přestávku po hodině informují maminku, jakou dostali známku a co zrovna probírali za látku," sděluje svou zkušenost Hana Stýblová, ředitelka Základní školy Plzeň-Božkov, která je rovněž šéfkou Asociace ředitelů základních škol ČR. Podle pedagožky si rodiče pravděpodobně neuvědomují, jaké důsledky takový "monitoring" má.
CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYŠLO V PONDĚLÍ 15. ČERVNA 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.