Šojdrová o podivné maturitě: <span>Ministr nesmí uhýbat</span>

Domácí
23. 8. 2008 10:30
Expertka KDU-ČSL na školství Michaela Šojdrová.
Expertka KDU-ČSL na školství Michaela Šojdrová.

Expertka KDU-ČSL na školství Michaela Šojdrová.Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ řekla, že by ministr školství Ondřej Liška neměl uhýbat před kauzou podivně udělené maturity na pražském Soukromém gymnáziu Pod Vyšehradem. Resort školství bude nyní rozhodovat o výmazu gymnázia z rejstříku škol, který navrhuje Česká školní inspekce.

Jak se stavíte ke kauze gymnázia Pod Vyšehradem? Napadá vás, jak problém řešit?
Jednouché řešení je státní maturita. Ve chvíli, kdy se tento typ maturity spustí, tak by vše okamžitě zafungovalo, protože studenti by neprocházeli.

K čemu by tím docházelo?
Nejde o dobu, až studenti budou u státní maturity, to už je pozdě, protože čtyři roky platí a ztratí. Ale pak to bude signál k tomu, že škola bude vědět, že studenti musí státní maturitou projít. A škola tak musí nastavit vzdělávání. To je jediný metr.

ČTĚTE TAKÉ: Rána pro gymnázium. Policie šetří podivnou maturitu

Někteří rodiče studentů gymnázia se bojí své děti pustit do dalšího ročníku, kvůli velkému počtu profesorů, kteří odešli. Bojí se, že teď škola nesežene dost kvalifikované pracovníky.
Česká školní inspekce na to upozornila, navrhla nějaké řešení. Já nechci působit paniku, v té škole jsem nebyla. Myslím si ale, že by bylo seriózní, aby zřizovatel školy zajistil místo, kde ti studenti dostudují. Škola, která získala takovou pověst, by měla udělat všechno pro to, aby mohla prezentovat ministerstvu školství, že splňuje veškeré podmínky, a nevzbuzovala žádné obavy.

Je nějaká další možnost?
Může ještě zkrátka seriózně přiznat, že na to nemá možnosti, aby žáci v klidu dostudovali. Praha má dostatek gymnaziálních kapacit, kde studenti mohou být. Školství zkrátka nemá prostor pro experiment.

Vedení školy napsalo dopis rodičům, ve kterém jsou určité nepravdy. S vyjádřením nesouhlasí ani pedagožka, která na gymnáziu učila.
To celé není dobré. Škola je vážná instituce na to, aby se takto hazardovalo s časem a penězi ostatních lidí. Tady by mělo ministerstvo školství vážně zakročit.

Jak?
Já bych od ministerstva školství očekávala, že se tomu postaví a ubezpečí rodiče tím, že na té škole je tedy všechno v pořádku. Nebo řekne ne a nebude dál tímto způsobem riskovat. Školský zákon má instrumenty, jak zabránit, aby škola pokračovala v případě, že nesplňuje podmínky dané zákonem.

Myslíte si, že je to řešitelné?
Určitě. Ministerstvo školství hraje vůči soukromým školám základní roli a ministr před tím nemůže nikam uhýbat.  

Ministr školství Ondřej Liška se k této kauze vyjádřil tak, že nechce školu trestat, ale zjednat nápravu. Nyní celý resort čeká, jak dopadne policejní vyšetřování v případě korupce. Nemohl přesto začít jednat?
Jedna věc je trestněprávní odpovědnost. Druhá věc jsou povinnosti dané školským zákonem, které nemusí zkoumat policie, ale Česká školní inspekce. A ta už to řešila. Upozornila na to, že ve škole není něco v pořádku. A to je pro rodiče jednoznačný signál.

Foto: Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ