Výsledky průzkumu
Stav českého školství: nespokojení učitelé i žáci
11.12.2012 15:15 Původní zpráva
Stejně jako se čeští učitelé netěší do své práce, nechodí do školy rádi ani samotní žáci. Ukázal to mezinárodní průzkum PIRLS a TIMSS 2011 zaměřený především na znalosti matematiky, přírodních věd a čtenářské gramotnosti. Do školy chodí podle něj ráda pouze třetina českých žáků. Spokojení učitelé jich učí přitom přes 40 procent. Ministr Petr Fiala se trend pokusí zvrátit novým systémem kariérního růstu.
"Klíč k dobré škole jsou dobří učitelé. Pokud nebudeme věnovat pozornost našim učitelům, tak se lepších výsledků nedočkáme," poznamenal ministr školství Petr Fiala (nez.). Domnívá se přitom, že když budou spokojení učitelé, budou spokojené i děti. Ministerstvo se proto pokusí vytvořit nový kariérní systém pro kantory.
Jak bude vypadat, ministr neprozradil. Na finanční motivaci však sázet nebude. "Nepochybně součástí toho systému musí být odstupňované financování, ale jak ukazují zkušenosti ze zahraničí - jakkoliv peníze jsou důležité, nejsou to nejpodstatnější. Nejpodstatnější je, aby nějaká profesní perspektiva pro učitele existovala," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ministr.
Nový systém připravuje jeho rezort ve spolupráci s odbornou veřejností. "Ten kariérní systém chceme mít připravený do roku 2014 tak, aby mohl vstoupit v platnost. Nechci předbíhat, jak bude systém vypadat. Důraz klademe na motivační prvky. Dovedu si představit, že povinný bude jen první stupeň - nějaká atestace po několika letech práce učitele - a všechny ty další stupně by měly být založeny na motivaci učitele," popsal on-line deníku TÝDEN.CZ Fiala.
Ministerstvo tak chce zabránit situaci, kdy čerstvý učitel - absolvent - má stejné postavení v práci jako kantor, který učí desítky let. "My potřebujeme dát našim učitelům perspektivu a jejich kariéře nějaký systém a motivovat je k tomu, aby se dále zlepšovali a vzdělávali se," míní ministr. Možnost kariérně růst pak podle něj přiláká do oboru mladé lidi.
Mezinárodní průzkum konaný na jaře 2011 a zveřejněný až v úterý ukázal, že v Česku učí spokojení učitelé něco přes 40 procent žáků. Česká republika se tak zařadila do dolní třetiny zemí v žebříčku celého průzkumu. Nejméně spokojení jsou přitom učitelé ve Švédsku, Portugalsku a Itálii, nejvíce naopak v Dánsku, na Maltě a ve Španělsku.
Školství bez mužů
V České republice je nejvíce (40 procent) učitelů ve věku 40 až 49 let. Od roku 1995 se snížil podíl učitelů starších 50 let, nyní učí necelou třetinu českých žáků. Dvě procenta kantorů jsou starší 60 let. Mezi 30 a 39 lety je v Česku 18 procent učitelů, do 29 let je 12 procent kantorů.
Do školství stále putuje více žen než mužů. Zatímco v Anglii, Nizozemsku, Španělsku nebo Finsku vyučuje děti čtvrtých tříd 20 procent mužů, v Česku je to jen pět procent. Ovšem pořád je u nás zastoupení mužů větší než například v Rusku, kde mezi učiteli pro čtvrté třídy tvoří mužská část pouze jedno procento.
Česko patří také mezi země s nejdelší praxí učitelů. Do této skupiny se vedle postkomunistických zemí zařadily také Itálie, Rakousko a Španělsko. Průměrná délka praxe českého kantora se pohybuje kolem 18 let. Přibližně polovinu žáků vyučují učitelé s délkou praxe dvacet let a více. Tito žáci dosahují podle mezinárodního průzkumu znalostí nejhorších výsledků.
České děti jsou nejméně spokojené
Do školy chodí ráda necelá třetina českých dětí, což je nejméně ze všech 25 zemí, které se zúčastnily tohoto průzkumu. Nepatrně lépe než Češi na tom jsou Severní Irsko, Finsko, Německo a Itálie. Naopak nejraději chodí do školy žáci v Rumunsku a Portugalsku.
"Děti se mají do školy těšit. Měly by mít pocit, že škola jim dává něco důležitého, že je to prostředí, které je plné důvěry a nových informací. Proto, aby děti rády chodily do školy, musíme mít dobré učitele, motivované učitele, kteří jsou také ve škole rádi a jsou se svou prací spokojeni. Je to jednoduché - klíčem k dobré škole je dobrý učitel, platí to v zahraničí a nejinak tomu bude u nás," uzavřel ministr.
Spokojenost kantorů leží na srdci i poslankyni za VV Janě Drastichové. Při projednávání státního rozpočtu na příští rok navrhne pozměňovací návrh, který by měl navýšit platy učitelů o tisíc korun. "Chci podpořit nejen pedagogy, ale i kvalitu vzdělávání v naší zemi," zdůvodnila poslankyně. Peníze na to chce čerpat z kapitoly státní dluh. Je více než pravděpodobné, že její návrh sněmovna, ve které má většinu stále ještě koaliční vláda, zamítne.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.