Studenti budou moci vidět tábor v Letech ve virtuální realitě

Domácí
21. 1. 2019 12:35
Místo bývalého koncentračního tábora, vepřín Lety.
Místo bývalého koncentračního tábora, vepřín Lety.

Organizace Romea společně s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického v Praze připravují virtuální realitu romského tábora v Letech u Písku. Určena bude zejména pro žáky a studenty od 12 let. Informovala o tom Romea. Autoři zvažují, zda virtuální realitu zpřístupnit na webové stránce veřejnosti.

"Primárně cílíme na studenty a žáky. Virtuální realita bude udělaná tak, aby s ní pracoval pedagog nebo lektor. Máme s lektory v plánu objet asi 60 škol a nabídnout tam ucelený program," řekla koordinátorka projektu Eva Zdařilová. Projekt získá třeba Muzeum romské kultury, autoři jsou ochotni jej sdílet s jakoukoli institucí, jež projeví zájem. Cílem je zhotovit virtuální realitu do konce června, letní měsíce pak případně využít pro doladění.

Vývoj virtuální reality umožnil Global Innovation Fund ve Washingtonu. "V České republice zatím podobná virtuální realita nebyla vytvořená a těší mě, že to privilegium budou mít právě Lety u Písku. Vzhledem k tomu, jak se společnost k tomuto místu paměti v posledních dekádách chovala, si rozhodně zaslouží být nyní v něčem průkopnické," uvedla Zdařilová.

Podle organizace Romea si dnes už žáci při hodinách dějepisu mohou projít ve virtuální realitě Cheopsovu pyramidu v Gíze, prohlédnout paleolitické malby ve francouzské jeskyni Lascaux, navštívit dům Anny Frankové nebo nahlédnout do místnosti Stasi, tajné služby a rozvědky Německé demokratické republiky. Podle Zdařilové je romský holokaust v učebních osnovách marginálním tématem, moderní technologie mohou situaci zlepšit.

Tábor v Letech byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny takzvané cikánské tábory. Od té doby do května 1943 táborem v Letech prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zahynulo. Přes 500 lidí bylo v květnu 1943 převezeno do Osvětimi, odkud se většina nevrátila.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Pavlíček Luboš

Další čtení

ilustrační foto

Lidé mají zájem o úsporné bydlení, kroky k němu jich dělá jen desetina

Domácí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Z pískovny Čavyně směřovalo 300.000 tun materiálu na stavbu dálnice D4

Domácí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ