Studenti by měli platit zápisné pět tisíc
12.05.2009 13:24 Aktualizováno 12.05. 17:18
Karlova univerzita se chystá k zásadnímu kroku. Vysoké školy by podle rektora největší české univerzity, Václava Hampla, měly zavést takzvané zápisné. Mělo by činit pět tisíc korun. Hampl to uvedl na serveru lidovky.cz v diskuzi se čtenáři.
Zápisné je zpracováno v návrhu reformy českého vysokého školství, který univerzita připravila. Nesouhlasí totiž se změnami, jež navrhlo ministerstvo školství, které počítalo s odloženým školným.
ČTĚTE TAKÉ: Univerzita Karlova zvažuje zavedení zápisného
"Univerzita Karlova byla velmi kritická ke všem verzím Bílé knihy. Jednou z podstatných jejích kapitol bylo financování studia. Návrhy na to, aby se studenti přímo finančně podíleli na studiu se objevují čím dál častěji a je zřejmé, že se k nim univerzita musí nějak postavit," uvedl Hampl.
Zápisné nepůjde na platy
Zdůraznil, že by vybraná částka zápisného, by měla pokrývat náklady na režijní a administrativní činnosti na zabezpečení studia. "Tyto prostředky nepůjdou na platy ani infrastrukturu," dodal Hampl.
Podle něj se zápisné liší od školného. Částka pěti tisíc nebude pro většinu studentů znamenat finanční bariéru. Zdravotně handicapovaní a sociálně velmi slabí studenti by byli platby zproštěni.
Na univerzitě odborníci udělali rozbor možných variant, na jehož základě nebyly doporučeny poplatky za zkoušky a odložené školné. Naopak zápisné označili jako nejméně problematické řešení. Reformu by UK měla představit i ostatním vysokým školám.
Masarykova univerzita je proti
"Vedení Masarykovy univerzity dosud nebylo seznámeno s podrobnostmi návrhu Univerzity Karlovy a veškeré informace čerpá pouze z médií. Současný stav financování vysokých škol je dlouhodobě neudržitelný, a to ze dvou důvodů: finanční prostředky, kterými stát přispívá na jednoho studenta ze státního rozpočtu neustále klesají, současně ale stát vysokým školám neumožňuje využívat soukromé zdroje, řekl on-line deníku TÝDEN.CZ rektor univerzity, Petr Fiala.
Podle něj existují pouze tři možnosti, jak tuto situaci řešit: otevřeně říct, že Česká republika chce mít méně vysokoškolsky vzdělaných lidí, poskytnout finanční prostředky na dohodnutý počet studentů v dostatečné výši ze státního rozpočtu, umožnit vysokým školám doplnit chybějící finance formou školného.
"Rozumím tomu, že v této kritické situaci kolegové z Univerzity Karlovy hledají náhradní řešení, nicméně Masarykova univerzita by s ohledem na zajištění dlouhodobého rozvoje českých vysokých škol a kvality vzdělání upřednostnila systémové řešení, dodal Fiala."
Ilustrační foto: Jan Schejbal, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.