Reakce
TOP 09: Školství má mířit na budoucnost, ne na požadavky firem
28.06.2018 12:37
České školství by se podle opoziční TOP 09 mělo zaměřit na prohlubování všeobecného vzdělání, matematické, informační a jazykové gramotnosti tak, aby absolventi škol byli připraveni na výzvy budoucnosti. Naopak by nemělo výrazně reagovat na současnou potřebu zaměstnavatelů a průmyslové lobby, uvedl senátor a gymnaziální ředitel Jiří Růžička, který byl zvolen do Senátu za TOP 09 a STAN s podporou KDU-ČSL.
Výzvou pro novou vládu v nejbližším období je podle něj formulace podoby maturitní zkoušky a zvýšení odměňování učitelů. Se staronovými ministrem školství Robertem Plagou (ANO) Růžička podle svých slov už několikrát o problémech českého školství diskutoval. Ministra označil za vstřícného.
Na druhou stranu ale TOP 09 zdůraznila, že mezi priority ve středu jmenované vlády ANO a ČSSD vzdělávání nepatří. "Vzdělávání by mělo být absolutní prioritou," uvedla k programu druhé vlády šéfa hnutí ANO Andreje Babiše místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Programové prohlášení vlády, která požádá Sněmovnu o důvěru 11. července, zmiňuje v oblasti školství zejména zvýšení platů pedagogů. Pekarová v této souvislosti poznamenala, že vláda by se měla na posílení rozpočtu školství soustředit, nikoli kupovat si oblibu populistickými kroky, jako je plánované snížení jízdného pro studenty a seniory. Připomněla tak, že na toto opatření měly jít i peníze z kapitoly ministerstva školství.
Rozpočet ministerstva školství na příští rok zohledňuje v návrhu, který zveřejnilo ministerstvo financí, růst platů učitelů i nepedagogických pracovníků. Mělo by na ně jít o 16,4 miliardy korun víc než letos. Návrh naopak nenaplňuje například požadavky vysokých škol, které usilují o tři miliardy korun navíc proti letošku. Ministerstvo financí pro ně počítá s navýšením o 1,8 miliardy korun. Celkově by se rozpočet školství v příštím roce mohl zvýšit proti letošku o 25,6 miliardy korun. Rozpočet školství by tak činil 194,7 miliardy korun, i s evropskými dotacemi 204,7 miliardy korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.