Učitelé anatomie "vymírají". Škola řeší i nedostatek těl k pitvě

Domácí
5. 9. 2017 05:25
1. lékařská fakulta UK.
1. lékařská fakulta UK.

Za pět let nebude mít kdo učit budoucí lékaře anatomii, varují odborníci z lékařské fakulty. Výuku často zajišťují lékaři v důchodovém a předdůchodovém věku, pro mladší není finančně zajímavá. Značnou část výuky už v současnosti pokrývají externisté, uvedl v pondělí v tiskové zprávě děkan fakulty Aleksi Šedo.

"Nejde jen o náš Anatomický ústav nebo jen o Prahu, problém mají v celé ČR a potýkají se s ním země po celém světě. V USA, Japonsku i západní Evropě na teoretických pracovištích pracují absolventi přírodovědeckých fakult. Ti se většinou do vědecké práce i do výuky dobře zapojí, ale chybějí jim lékařské znalosti," doplnil přednosta Anatomického ústavu fakulty Karel Smetana.

Pokud se náhradu nepovede sehnat, budou podle Smetany první ročníky medicíny velmi teoretické a studenti se budou učit na trenažérech. "Klasický způsob výuky, jak jej už naši předkové učili na nebožtících s rukama zanořenýma do těla, se při výuce nedá ničím nahradit. Studenti tak totiž získávají dokonalý pocit o 3D uspořádání těla, to žádná výpočetní technika není schopna v celé šíři imitovat," dodal Smetana.

Problémem je i to, že pitvy začínají být finančním luxusem. Jedno tělo od přivezení po jeho odvoz a kremaci stojí fakultu 40 tisíc až 50 tisíc korun. Ročně jich fakulta potřebuje 60 až 70. Podle Smetany je tato praktická výuka unikátní natolik, že na kurzy jezdí i vystudovaní lékaři ze zahraničí.

Nové učitele si podle odborníků musí vychovat sama fakulta. "Je naším úkolem vést studenty k biomedicínskému výzkumu, který posouvá medicínu kupředu, což se neděje při klinické péči o pacienta, ale právě díky teoretickým pracovištím," uvedl Šedo. Podle něj chybí i společenské chápání lékaře také jako vědce.

V Anatomickém ústavu fakulty lékaři nyní zkoumají mimo jiné nádory hlavy a krku, což je šestý nejčastější karcinom. Vyvíjejí také funkční hlasivkovou protézu, která umožní komunikaci u pacientů po ztrátě hrtanu. Řeší také možnosti využití kmenových buněk ke tkáňovému inženýrství či orgánovým náhradám.

V Česku je osm lékařských fakult, 1. lékařská je největší z nich. Má asi 4500 studentů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal

Další čtení

Petr Fiala

Za Česko pojede do Vatikánu na pohřeb papeže Františka premiér Fiala

Domácí
22. 4. 2025
ilustrační foto

Změna: Povinná angličtina od první třídy už nemusí být. Stačí zvolit jiný jazyk

Domácí
22. 4. 2025
ilustrační foto

Svatby netáhnou. Loni jich byl druhý nejnižší počet od vzniku Československa

Domácí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ