Učitelé mají s inkluzí problém. Část z nich neví, jak mají učit

Domácí
4. 5. 2018 20:26
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ve školách je třeba zlepšit spolupráci učitelů s asistenty pedagoga a přípravu kantorů na práci s kolektivem dětí, v němž jsou jak běžní žáci, tak i žáci s různými druhy handicapu nebo mimořádně nadaní. Shodli se na tom zástupci několika institucí, kteří novinářům představili výsledky průzkumů k fungování společného vzdělávání v běžných školách. Část učitelů podle nich neví přesně, jak má při začleňování dětí s podpůrnými opatřeními v praxi postupovat a potřebovala by lépe seznámit s příklady z praxe.

Podle průzkumu, který pro Nadaci Open Society Fund Praga, školské odbory a Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) vypracovala agentura Nielsen Admosphere, by 78 procent učitelů a 80 procent ředitelů základních škol v ČR uvítalo intenzivnější metodickou podporu od školských poraden. "Učitelé by potřebovali poradit hlavně s tím, jak pracovat se smíšenou třídou," uvedla místopředsedkyně ČOSIV Lenka Felcmanová. Průzkumu se loni zúčastnilo 507 učitelů a 126 ředitelů základních škol.

Učitelé, kteří se setkávali s obtížemi, uváděli podle Felcmanové nejčastěji jako hlavní překážku v zajištění podpory pro žáky se speciálními potřebami příliš mnoho dětí ve třídách. Nejmenším problémem je podle nich nedostatečný stupeň podpůrných opatření. Za nejnáročnější považují práci s dětmi, které mají psychická onemocnění, mentální postižení nebo vývojové poruchy chování. Velmi špatně se s nimi daří pracovat zhruba pětině pedagogů.

Více než polovina ředitelů se podle průzkumu domnívá, že učitelé na jejich škole potřebují doplnit vzdělání v přístupu k žákům se speciálními vzdělávacími potřebami. Jedna desetina ředitelů si myslí, že by se učitelé měli k inkluzi proškolit všeobecně. Dalšími oblastmi, ve kterých by kantoři podle vedení škol potřebovali školení, je tvorba individuálních vzdělávacích plánů (sedm procent) a spolupráce s asistentem (pět procent).

Spolupráci mezi učiteli a asistenty pedagoga hodnotí kladně asi 84 procent dotázaných učitelů. Šest procent se domnívá, že se spíše nedaří, a dvě procenta si myslí, že se nedaří vůbec. Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal dnes uvedl, že asistenta má ve třídě alespoň v některé vyučovací hodině polovina učitelů. Jejich vzájemná spolupráce ale podle České školní inspekce není vždy tak účinná, jak by měla být.

Problémem je zřejmě jak vzdělávání asistentů, tak i učitelů. Podle výzkumu, který na čtyřech školách udělala Dana Moree z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, si asistenti stěžují, že se na kurzech nedozvědí nic nového. Jsou podle nich zbytečně teoretické a odtržené od reality. Příprava na práci s dětmi by proto podle Moree měla být praktičtější a kurzy by měly asistenty i učitele seznamovat lépe s konkrétními modely, jak ve školách pracovat.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Barry Batchelor/PA

Další čtení

ilustrační foto

Pražské letiště na hodiny ochromila mlha. Zastavilo lety, ale už funguje

Domácí
16. 4. 2025

Startuje pstruhová sezona. Rybáři si loni vysadili 2,5 milionu pstruhů obecných

Domácí
16. 4. 2025

Historickým městem roku je Moravská Třebová. Má jen deset tisíc obyvatel

Domácí
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ