Učitelé se mají od minulého pátku učit, jak bude probíhat státní maturita. Jenže v tomto týdnu o semináře není zájem. Důvod? Probíhají totiž zkoušky z dospělosti a kantoři na školení nemají čas.
Ředitelé škol dostali pozvánku na semináře teprve před čtrnácti dny. Ředitel Gymnázia Kutná Hora Vladislav Slavíček on-line deníku TÝDEN.CZ řekl, že je nesmyslné, aby semináře probíhaly ve stejnou dobu, kdy začínají maturity. „Naše učitele jsem proto přihlásil až na červnový termín," dodal Slavíček. A tak první den navštívilo seminář pouhých 27 účastníků.
ČTĚTE TAKÉ: Státní maturita kolabuje. Poslanci žádají odklad
FOTKOU PROTI STÁTNÍ MATURITĚ ZDE
Celkem by mělo školením projít 26 tisíc pracovníků, kteří se budou na státní maturitě podílet. Kromě ředitelů škol a učitelů jsou mezi nimi hodnotitelé, zadavatelé a maturitní komisaři. Pro některé z nich jsou kromě seminářů připravena také e-learningová školení a publikace.
Za čtyři hodiny hotovo
Na školení učitelů pracuje Cermat (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání), který vyškolil 137 lektorů. „Ti budou zodpovídat na veškeré dotazy, budou předkládat svoje prezentace. Zatímco jejich vyškolení trvalo celé tři dny, učitele čekají pouze čtyři vyučovací hodiny," vysvětlila on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí Cermatu Vendula Materová s tím, že je zatím k dnešnímu dni vypsáno a zaplněno celkem 155 seminářů rozdělených do krajů.
Účastníci mají po tuto dobu možnost klást lektorovi dotazy ke komplexním zkouškám, diskutovat a prohloubit si tak znalosti získané samostudiem materiálů.
ČTĚTE TAKÉ: Státní maturity budou. Audit už Kopicová nepotřebuje
Začít se mělo už v lednu. Za zpoždění mohla změna vedení v čele úřadu a nedostatek financí.
Vyškolit ředitele středních škol má také za úkol Národní institut pro další vzdělávání, který s Cermatem spolupracuje. Květnové termíny však nechtělo vedení komentovat. „Udělali jsme si v rámci seminářů analýzu, kdy většina škol byla pro jejich konání během června. Na každém kraji záleží, jaký termín si vybere," řekl ředitel institutu Jiří Nekola.
Na seminář maximálně třicet lidí
Institut bude školit převážně ředitele škol formou prezenčních seminářů. Do nich se může zapsat maximálně třicet lidí.
Semináře mají informativní charakter. Účast na nich je dobrovolná a zdarma. Předpokladem a jedinou podmínkou účasti pedagogů je prostudování zaslaných materiálů - publikací a příloh, které si s sebou přinesou a se kterými budou v průběhu semináře dále pracovat.
Foto: Lucie Pařízková a archiv Týdne