Trable školy celebrit
UJAK učitele vzdělávat nebude, určila komise. Škole hrozí konec
04.02.2015 18:45 Původní zpráva Aktualizováno 04.02. 22:40
Univerzita Jana Amose Komenského v Praze, proslulá svými absolventy z řad celebrit a politiků, nebude moci vzdělávat nové učitele. Akreditaci jí dnes odmítla udělit Akreditační komise ministerstva školství a navrhla ministerstvu zavřít celou školu. Ministr školství Marcel Chládek v ČT uvedl, že studentům speciální pedagogiky, kterých se incident dotkne, se bude snažit pomoct.
Soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) na konci roku 2014 vypršela akreditace magisterského oboru speciální pedagogika - učitelství. Akreditační komise na zářijovém zasedání zamítla její prodloužení a na začátku prosince tento verdikt potvrdila. Škola se však nevzdala a zažádala o prodloužení akreditací alespoň na dostudování stávajících studentů. Nicméně komisaři na zasedání, které skončilo dnes, po dlouhé diskuzi její žádost zamítli.
"V některých případech poskytneme škole možnost, aby studenti dostudovali, když škola slíbí, že nepřijme nové studenty. Chtěli jsme ale jistotu, že vzdělání bude probíhat kvalitně a proto jsme si vyžádali podrobné informace. Chtěli jsme znát například to, kdo vede diplomové práce, jak jsou zabezpečeny praxe a poskytnuté údaje nás šokovaly. Na vedení aktuálně zadaných 391 magisterských prací se podílí 21 interních vyučujících a 77 externích pracovníků. Z toho většina z nich nemá ani titul Ph.D., což zcela odporuje našim standardům," řekla TÝDNU šéfka Akreditační komise Vladimíra Dvořáková.
"UJAK s tímto stanoviskem zásadně nesouhlasí, je přesvědčena, že AK pracuje s nepravdivými argumenty, a univerzita proti stanovisku AK neprodleně podnikne příslušné právní kroky," uvedl mluvčí UJAK Jan Červenka. Dříve Červenka uvedl, že současní studenti budou převedeni na jiný obor školy. Problém ale je, že v rámci jeho absolvování nebudou noví magistři i přes vysokoškolské vzdělání splňovat požadavky na profesi učitele.
Také podle prorektora UJAK Petra Koláře jsou závěry komise v rozporu se skutečností. "Není pravda, že na jednoho učitele připadá 65 diplomových prací, tato čísla jsou falešná. Naši studenti nejsou v ničem ošizeni. My dále využijeme možnosti vysokoškolského zákona, ale spor může skončit u soudu," uvedl Kolář v ČT.
Vzhledem k tomu, že Akreditační komise konstatovala u univerzity závažné nedostatky již poněkolikáté, rozhodla se navíc k odvážnému kroku. "Akreditační komise připraví podklady pro podání podnětu k odejmutí státního souhlasu k oprávnění působit jako soukromá vysoká škola," uvedla Dvořáková. Takovým podnětem komisařů se následně musí zabývat ministerstvo školství. Pokud ministr Marcel Chládek (ČSSD) Akreditační komisi vyhoví, znamenalo by to v extrémním případě, že škola přijde o státní souhlas působit na území České republiky a prakticky skončí s tím, že studentům musí najít jinou školu, kde by mohli dostudovat.
Podle Chládka se ministerstvo bude snažit o studenty postarat. "Ministerstvo nyní musí řešit pomoc zhruba 1400 studentům. Zítra oslovím děkany ostatních pedagogických fakult, abych zjistil, jakou mají volnou kapacitu pro případné přijetí těchto studentů," uvedl ministr.
Školu v minulosti absolvovaly například modelky Iva Kubelková a Iveta Lutovská, moderátorky Ivana Gottová a Kateřina Kristelová či olympijská vítězka Kateřina Neumannová nebo manželka expremiéra Petra Nečase Jana Nagyová (nyní Nečasová).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.