Ve školách se opomíjí prevence proti drogám a zbraním

Domácí
5. 12. 2017 13:10
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ve školách se v prevenci opomíjí téma bezpečnosti a podceňuje se problematika drog mezi dětmi. Na tiskové konferenci k mezinárodní konferenci Návykové látky a bezpečnost ve školách to novinářům řekli zástupci lékařů a policie. Odborníci by podle nich chtěli spustit celostátní systém prevence, ale problém je v jeho uvedení do praxe. Resorty školství a zdravotnictví totiž změnily priority a na program nyní nevyčlenily peníze.

Bezpečnost ve školách se podle přednosty Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michala Miovského postupně zhoršuje. Uvedl, že toto téma bylo dřív v prevenci trochu opomenuto. V současnosti proto není ani jasné, jaké zbraně děti do škol nosí a v jakém množství.

"Žádným přehledem v současnosti nedisponujeme, ale tušíme z prvních dat, že to začíná být problém," uvedl. Děti údajně chodí do škol třeba s noži nebo takzvanými boxery. "Je potřeba řešit tyto problémy dříve, než začnou děti nosit tatínkovu (pistoli) devítku v tašce do školy," míní.

Čím dál větším problémem jsou podle něj ve školách i drogy. "Lidé si neuvědomují, že nejde o nějaké vnější nebezpečí cizích dealerů před školou, ale že distribuce probíhá ve třídách mezi dětmi navzájem," upozornil. Ve dvou třetinách případů dostanou děti ve škole drogy od spolužáků a víc než 70 procent dětí ví, na koho se ve škole obrátit, aby je dostaly, upřesnil.

Nejčastěji se na školách vyskytuje tabák a alkohol. Kromě nich a drog je problémem také zneužívání léků, které si děti často nosí z domova, kde se k nim snadno dostanou. Mezi nezletilými se objevují i nové syntetické drogy a u dětí do 12 let pak také těkavé látky, které se inhalují.

Milovský připomněl, že odborníci v Česku již 17 let připravují celostátní systém prevence. Práce na něm přišla stát za tu dobu na 70 milionů korun, řekl. Předpokládá spolupráci různých resortů, zejména pak zdravotnictví, vnitra, školství, sociálních věcí a spravedlnosti.

Nyní je v podstatě hotov, problém je však podle Miovského v uvedení systému prevence do praxe. Ministerstva zdravotnictví ani školství totiž nyní neposlala slibované peníze, uvedl. "Nyní je problém to implementovat v realitě, aby to mohlo fungovat," podotkl.

Odborníci na prevenci podle Miovského připravili například postupy pro testování dětí přímo ve školách. Pokud by tedy bylo podezření, že někdo z dětí opakovaně distribuuje nebo bere drogy, mohlo by se to ve spolupráci s rodiči řešit na místě. Pokud by byl výsledek testu pozitivní, měli by ho potom zaplatit rodiče.

Miovský s ředitelem Národní protidrogové centrály Jakubem Frydrychem však upozornili, že k tomu je potřeba zlepšit také informovanost a spolupráci s rodiči. Chtěli by, aby legislativa upřesnila povinnosti a práva rodičů, učitelů a dětí. V současnosti se údajně klade důraz hlavně na práva dítěte a rodiče i učitelé se snaží vyhnout problémům, a raději na nic neupozorňují. "Učitel musí mít jistotu, co si může dovolit," doplnil je děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šálek Václav

Další čtení

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Lipavský: Letecké poplachy ukazují, jak moc to Putin s příměřím myslí vážně

Domácí
19. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ