Ministerstvo školství povoluje vznik nových škol, musejí ale splnit všechny náležitosti. Úřad tak ve čtvrtek na svém webu reagoval na tvrzení společnost EDUin, že ministerstvo odmítá žádosti neveřejných subjektů o zapsání do rejstříku škol. Podle náměstka ministerstva pro řízení sekce vzdělávání Václava Pícla je schvalovací proces stejný pro všechny zřizovatele.
Na zápis do rejstříku škol a školských zařízení není automatický nárok, uvedlo ve čtvrtek ministerstvo. "Zápis nové školy musí být ve shodě s Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky i příslušného kraje," vysvětlil Pícl.
Postup při schvalování zápisu škol je podle Pícla bez ohledu na zřizovatele ve všech případech stejný a řídí se školským zákonem. "V žádném případě není vázaný na vedení ministerstva," dodal náměstek.
Nové soukromé školy
Společnost EDUin v úterý obvinila ministerstvo školství z toho, že letos opět odmítá žádosti neveřejných škol o zapsání do rejstříku. Loni na podzim o zápis požádalo podle EDUin 51 iniciativ, které usilují o zřízení neveřejné školy k 1. září. Ministerstvo je prý ale v minulém týdnu telefonicky upozornilo, že jejich žádost o zařazení do rejstříku zřejmě odmítne, uvedli zástupci společnosti.
Informace o tom, že se ministerstvo zdráhá povolovat nové soukromé školy, se objevily již loni v zimě. Tehdejší ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) to popírala.
Podle ministerstva je pro školní rok 2018/2019 podáno 49 žádostí o zápis nové soukromé základní školy. Dosud bylo zapsáno 11 škol a šest žádostí bylo zamítnuto. Dále byly podány čtyři žádosti o zápis církevní základní školy, z nichž jedna už byla zapsána.
Povinnosti a dotace
Ministerstvo také dostalo sedm žádostí o zápis nové soukromé střední školy. Jedné z nich vyhovělo, dvě byly zamítnuty. "Dále evidujeme dvě žádosti o zápis nové církevní střední školy," uvedl úřad.
Pokud se vznikající škola rozhodne, že chce být zapsaná v rejstříku škol, vyplývají ji z toho určité povinnosti, i výhody ve formě dotací, které dosahují až stoprocentního pokrytí. V minulém roce byly podle údajů ministerstva poskytnuty dotace 857 soukromým školám ve výši 5,1 miliardy korun.
Celkem byla loni v ČR asi tisícovka neveřejných školek a škol, včetně vyšších odborných. Jde zpravidla o malé školy. Navštěvovalo je zhruba 98.800 dětí, což bylo asi šest procent všech školáků.
Veřejných základních škol jsou zhruba čtyři tisíce a chodí na ně 98 procent žáků. Celkově registrovalo ministerstvo loni 9655 veřejných škol v různých stupních vzdělávání.