Za studium se bude platit, souhlasí vláda
26.01.2009 12:59 Původní zpráva Aktualizováno 26.01. 14:52
Ministr školství Ondřej Liška dnes na vládě úspěšně "prodal" svoji představu reformy vysokých škol, tzv. Bílou knihu terciárního vzdělávání. Vláda ji schválila i přes protesty lidovců a akademického senátu Karlovy Univerzity, kteří nesouhlasí se zavedením školného pro studenty.
Dokument Bílá kniha počítá se zavedením školného, premiér Mirek Topolánek však zdůraznil, že jeho vláda studium za peníze nezavede. "Plody reformy vysokého školství budou sklízet další vlády," řekl Topolánek. Podle něj je důležité, aby Česko investovalo hlavně do vzdělání.
Nyní má zelený ministr školství Liška připravit věcný záměr zákona o terciárním vzdělávání a zároveň věcný záměr zákona o finanční podpoře studentů, který zahrnuje studentské půjčky. Na nich bude spolupracovat s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL) a ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem (ODS).
Lidovci jsou proti
Lidovecký ministr Cyril Svoboda se ohradil proti záměru za vzdělání platit. "Není možné, aby tento materiál v sobě skrýval tak zásadní otázky, jako je školné, aniž by byly posouzeny dopady do českého podnikatelského a ekonomického prostředí, aniž by byl připraven koncept právní úpravy, to znamená, aniž by byl připraven věcný záměr zákona," řekl před několika dny Svoboda.
ČTĚTE TAKÉ: Karlova univerzita jde ostře proti Liškově reformě
Lidovci brojí proti školnému. Liška kroutí hlavou
Liška však dokument k reformě vysokého školství brání. "Nevím, zda je to nepochopení nebo neznalost pana ministra Svobody, ale strategický dokument Bílá kniha terciárního vzdělávání je nutným předstupněm právě ke zpracování věcného záměru zákona. Konstatuji naprostou shodu s ministrem Svobodou, že musí projít řádným procesem projednávání," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ministr Liška.
Proti dokumentu se ohradili také sociální demokraté. Především stínový ministr školství Jiří Havel, který reformu vysokého školství přirovnal k Potěmkinově vesnici. "Veškerá činnost Topolánkovy vlády, jejíž údajnou prioritou jsou vysoké školy, se po téměř třech letech od voleb seschla do vydání pouhopouhé zprávy o vysokých školách: Bílé knihy," reagoval Havel.
Zavede se školné?
Třetí a údajně již konečnou verzi Bílé knihy terciárního vzdělávání představilo ministerstvo školství v prosinci. Reforma počítá s tím, že se univerzitní pracoviště v budoucnu specializují buď na výzkum, vzdělávání nebo profesní přípravu. Zlepšit financování vysokých škol má zavedení školného, současně má ale fungovat i systém finanční podpory studentů, zahrnující studentské půjčky a stipendia.
Do poslední verze Bílé knihy byly zapracovány připomínky akademiků a široké veřejnosti. Některé výtky ale podle univerzit nebyly zapracovány dostatečně, proto Karlova univerzita celý proces přípravy Bílé knihy odmítla. Liška v ní totiž mění způsob vedení škol. Dnes totiž volí rektora školy a děkany fakult akademický senát, nově by se však na výběru podílela správní rada, která by také více dohlížela na rozpočet školy.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.