Žáci na druhém stupni základních škol a na středních školách mají spíše podprůměrné znalosti v přírodovědných předmětech. Vyplývá to ze zprávy České školní inspekce k rozvoji přírodovědné gramotnosti v minulém školním roce. Podle inspekce ve školních hodinách přírodopisu, fyziky, chemie a zeměpisu stále převládá výuka s dominantní úlohou učitele, který promlouvá k dětem od tabule. Lepší výsledky měli žáci ve školách, kde mohli pracovat samostatně.
Pro úspěšné zvládnutí testu, který připravila inspekce, byly třeba alespoň dvě třetiny správných odpovědí. Deváťáci měli správně v průměru 62 procent výsledků a studenti třetích ročníků středních škol 64 procent. Málo úspěšní byli i studenti oborů, které jsou obsahově blízké přírodovědným tématům. Jde zejména o zemědělské či zdravotnické obory, kde se počet správných odpovědí pohyboval v průměru mezi 53 a 58 procenty, podobně jako u jiných středoškolských oborů.
Inspektoři zjistili, že se v hodinách většinou střídalo více způsobů výuky, včetně skupinové a individuální práce dětí. V 70 procentech ovšem převažoval výklad učitele od tabule. Nejméně se děti nudily v hodinách přírodovědy, nejvíce v hodinách zeměpisu, ve kterém připadala inspektorům výuka nejmíň podnětná. Činnost žáků údajně nejméně podporovali učitelé fyziky.
Podle inspektorů učitelé příliš neuvažovali o změně svých výukových metod, ale viděli problémy hlavně ve vnějších faktorech, jako jsou přístup žáků a materiální vybavení. Sami pedagogové označili za největší problém příliš velké množství témat, se kterými by podle rámcových vzdělávacích programů měli děti seznámit.
Získaná data nicméně podle inspektorů ukázala souvislost mezi výsledky testu a různými formami výuky. "Ve školách, které častěji dosahovaly nadprůměrných výsledků, byl v hospitovaných hodinách častěji zaznamenán výskyt samostatné práce žáků a individualizované výuky i například práce žáků s dalšími zdroji," uvedli ve zprávě.
Inspekce proto učitelům doporučila, aby nechávali žáky pracovat častěji samostatně nebo ve skupinách s dalšími dětmi. Děti by se podle ní měly podílet na provádění experimentů a analyzování dat. Získané dovednosti by učitelé měli ověřovat náročnějšími testy, nad kterými by děti musely více uvažovat.
Inspektoři zdůraznili, že mezi důležité vyučovací metody patří opakování a procvičování. V současnosti učitelé věnují této činnosti v hodinách údajně většinou maximálně deset minut času. V přibližně každé osmé hodině kontrola procvičování nezaznamenala.
Testování se zúčastnilo 197 základních škol a víceletých gymnázií a 231 středních škol. Výsledek žáků z Prahy se proti jiným testům příliš nelišil od celorepublikového průměru. Nejslabších výsledků dosáhli žáci v Ústeckém a Karlovarském kraji.