Jazyková vybavenost českých studentů není stále na úrovni západních univerzit. Příčinou je dlouhodobě stagnující státní příspěvek na vzdělávání vysokoškoláků. Fakulty musí šetřit, a pokud jim scházejí peníze, mohou omezit výuku jazyků, která je podpůrná. Kvůli nedostatečnému financování musí škola provést reorganizace, aby udržela kvalitní výuku jazyků, řekl rektor Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni Miroslav Holeček.
"Musí se propojit se systémem stáží, kontaktů v cizině, neustálého přijímání zahraničních lektorů a studentů, zvýšením mobility našich lidí," řekl. Zásadní je najít prostředky, které propojení umožní. Vše zastřešuje Ústav jazykové přípravy ZČU zjišťující výuku angličtiny, němčiny, španělštiny, francouzštiny, italštiny, ruštiny, češtiny pro cizince a nově čínštiny.
Podle Holečka u studentů stále existuje bariéra, pokud jde o cizí jazyky. "Vzhledem k tomu, že mají za sebou už deset let angličtiny, tak by u nás měla být už na odborné úrovni a měli by se tu naučit také další jazyk. Je to běžné na Západě, za nímž pořád pokulháváme," uvedl rektor.
ZČU chce zajistit dlouhodobou systematickou podporu. Musí se ale změnit přístup státu k financování vysokých škol. "Pokud bude příspěvek na současné špatné úrovni, tak zázraky neuděláme a jazyky na to doplatí," uvedl. Každá fakulta na ně dává rozdílný objem peněz.
Škola teď nemůže uspokojit zájem studentů o další jazyky. Ústav jazykové přípravy by na zajištění a rozvoj všech kompetencí potřeboval téměř třicet milionů korun, ale nyní nemá ani polovinu. "Díky tomu, že to lektory baví, tak stále velmi kvalitně učí," řekl Holeček. Rektor doufá, že se zvýší rozpočet na financování vysokých škol, což umožní úroveň udržet.
ZČU chce spolupracovat s firmami a připravuje velkou dohodu s průmyslovou a obchodní komorou v Řezně. Vedení univerzity i fakult se setkává s firmami, s nimiž jedná i o finanční pomoci. "Mají velký zájem o naše absolventy, ale musejí vidět koncepci a dlouhodobost," uvedl Holeček. Všem jde zejména o to, získat studenty se zájmem o technické vzdělávání. Německé firmy velmi upřednostňují, pokud člověk umí k angličtině němčinu.
Kvalitní jazyková výuka na technických fakultách podněcuje zájem o technické obory. "Měli by vědět, že když k nám přijdou, tak si určitě zvýší jazykové kompetence. Zejména kontakty napojenými na kvalitní vzdělávání. Protože máme kvalitní lektory i z ciziny," dodal rektor.