Metály z Hradu
"Škudlil" Klaus vyznamená řeholnici a známého překladatele
26.10.2011 18:45 Exkluzivně
S krásnou vzpomínkou na 28. říjen 2011 v podobě státního vyznamenání odejde v pátek večer z Pražského hradu zhruba dvacítka osobností. Jak se podařilo zjistit on-line deníku TÝDEN.CZ, budou mezi nimi řádová sestra Anna Magdalena Schwarzová či veterán Jan Velík. Medaili Za zásluhy dostane i překladatel Martin Hilský.
"O tom, že má dostat vyznamenání, víme. Už je na cestě do Prahy," potvrdili on-line deníku TÝDEN.CZ v klášteře v polském Krakově, kde Anna Magdalena Schwarzová žije. Medaili Za zásluhy má členka řádu bosých karmelitek dostat mimo jiné za práci pro katolický disent. Za minulého režimu si však rovněž hodně zkusila ve vězení – v rámci procesů v padesátých letech ji komunisté zavřeli na sedm let.
Pro ocenění nejvyšší, Řád bílého lva, v pátek zamíří na Pražský hrad plukovník ve výslužbě Jan Velík. "Už jsem dostal pozvání," řekl on-line dníku TÝDEN.CZ muž, který během druhé světové války bojoval za osvobození Československa a StB se mu za to následně "odvděčila" šikanou a perzekucí celé jeho rodiny.
Kromě ponurých příběhů však letos u prezidenta Václava Klause "zabodoval" i překladatel a odborník na tvorbu Williama Shakespeara Martin Hilský. Na to, že dostane medaili Za zásluhy, jako první upozornil server ParlamentniListy.cz. Hilský pak tuto informaci on-line deníku TÝDEN.CZ potvrdil, víc se k ní však vyjadřovat nechtěl.
Prezident Václav Klaus při příležitosti dne vniku samostatného Československa každoročně rozdělí zhruba dvacet ocenění. Vyznamenání si tradičně odnášejí váleční veteráni, vědci, umělci či vynikající sportovci. Získat mohou čtyři typy vyznamenání: Řád bílého lva, Řád Tomáše Garrigua Masaryka, medaili Za hrdinství a medaili Za zásluhy. Zatímco řády hradní kancelář nositelům pouze propůjčuje, medaile zůstávají i po smrti oceněného rodině.
Adepty na státní vyznamenání navrhují prezidentovi poslanci, senátoři, vláda, ale i řadoví občané. Ve srovnání s exprezidentem Václavem Havlem, který kvůli oslavě státního svátku ve středu odjel ze své chalupy v Hrádečku do Prahy, však Klaus oceněními "šetří". Za své dosavadní působení na Hradě udělil celkem 182 medailí a řádů. Havel ocenil celkem 411 osobností.
KOHO KLAUS TAKÉ VYZNAMENÁ |
Anna Magdalena Schwarzová (*1921) Řeholnici řádu bosých karmelitánek Annu Magdalenu Schwarzovou nezlomili za války nacisté, kteří ji kvůli židovskému původu poslali do terezínského ghetta, ani komunisté, kterým se v padesátých letech znelíbila lpěním na katolické víře. Přes obě zkušenosti podepsala v době normalizace iniciativu Charty 77 a spolupracovala s katolickým disentem. V roce 1985 ji přijali v klášteře v polském Krakově, kde žije dodnes. Stále si však udržuje kontakt s českým prostředím. Jan Velík (*1921) Plukovník ve výslužbě Jan Velík zběhl za druhé světové války k sovětské armádě, poté na vlastní žádost vstoupil do československé samostatné paradesantní brigády a zúčastnil se všech bojových akcí při osvobozování vlasti. V roce 1949 byla ale propuštěn z armády a až do pádu totality pracoval jako dělník. Neustále měl přitom v patách StB, která zejména v době normalizace pronásledovala celou jeho rodinu.
Martin Hilský patří k předním českým překladatelům díla Williama Shakespeara. V roce 1984 začal Snem noci svatojánské a od té doby přeložil už více než dvacet Shakespearových her. Zároveň působí jako profesor Ústavu anglistiky a amerikanistiky Univerzity Karlovy. Ve středu získal Státní cenu za překladatelské dílo. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.