Šlendrián při sčítání hlasů. Vítejte v české banánové republice

Domácí
28. 11. 2017 05:15
Policistka střeží místnost s volebními výsledky na Nejvyšším správním soudu ČR v Brně, kde se volební senát zabýval stížnostmi na sněmovní volby.
Policistka střeží místnost s volebními výsledky na Nejvyšším správním soudu ČR v Brně, kde se volební senát zabýval stížnostmi na sněmovní volby.

Manipulace a podvody, nebo jen přehlédnutí a obyčejná hloupost? Na pozadí sestavování nové vlády prošla bez většího povšimnutí informace, že stovky sčítacích komisí udělaly při volbách chybu. Úředníci ministerstva vnitra teď řeší, jak omylům předejít, uvedl časopis TÝDEN  ve svém nejnovějším vydání, které vyšlo v pondělí 27. listopadu.

Minulý týden uběhlo 13 let od začátku ukrajinské Oranžové revoluce. Jak na Facebooku zavzpomínal politolog Josef Mlejnek, spustilo ji "cinknuté" sečtení hlasů z druhého kola prezidentských voleb, v nichž Viktor Juščenko sice porazil Viktora Janukovyče, ale volební komise oznámila opak. Teprve rozsáhlé veřejné protesty vedly k opětovnému vyhlášení druhého kola, které už komisaři sečetli správně. Protestující se tehdy mohli opírat i o výsledky takzvaných exit polls, tedy průzkumů, kdy se dotazují voličů při odchodu z volebních místností. "Ty se u nás dělávaly, ale už se nedělají. Prý to nemá smysl, neboť jsme přeborníky v rychlosti sečtení hlasů. Za tu cenu, že se ve volebních komisích často nezdržují otáčením volebního lístku na druhou stranu a započtením preferenčních hlasů," glosuje Mlejnek.

Politolog naráží na aktuální případ ze středních Čech. Soud odhalil stovky pochybení, po jejichž nápravě se do sněmovny dodatečně dostal kandidát ODS Martin Kupka a vyšoupl z ní spolustraníka a exministra zemědělství Petra Bendla. Kdo by však čekal sofistikovaný systém dvojité kontroly, díky němuž se na volební průšvih přišlo, byl by na omylu. Chyba totiž byla odhalena zcela náhodně.

Něco nesedí

Letošní sněmovní volby pro něho byly od počátku problematické. Protože Tomáš Novák nebyl spokojen s kandidátkou ODS v Praze, ale stranu chtěl podpořit, vyzvedl si voličský průkaz a jel volit do malé obce ve Středočeském kraji a svůj preferenční hlas dal Martinu Kupkovi, který byl na druhé straně volebního lístku. "Když jsem si pak kontroloval výsledky voleb na webu Českého statistického úřadu, zjistil jsem, že v tomto okrsku tomuto kandidátovi nebyl započten ani jeden preferenční hlas," vysvětloval po volbách Novák serveru iRozhlas.cz, proč se rozhodl podat na volby stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Spustil tím nejrozsáhlejší přepočítávání hlasů v české historii, soudci si vyžádali volební dokumentaci z více než 900 okrsků.

Zjistili, že volební komise prokazatelně ve stovce okrsků ignorovaly preferenční hlasy na zadní straně volebního lístku a v osmi okrscích automaticky daly preferenční hlasy prvním čtyřem kandidátům, i když je volič nekroužkoval. "Je to vlastně znevěrohodnění celých voleb," stěžuje si poslankyně Markéta Adamová (TOP 09).

A to se přezkoumala pouze jedna politická strana. Přestože se někdy lišil i počet odevzdaných hlasů, nezměnilo to výsledky tak, aby se přerozdělovaly počty mandátů stranám. "Kdyby se rozsah přezkumu týkal více politických stran než ODS a zjistilo se, že celkové počty hlasů byly v jiných hodnotách, než jak byly oficiálně zjištěny, a tím by se změnil poměr sil ve zvoleném zákonodárném sboru, tak by to muselo mít jiné důsledky," řekl v rozhovoru pro Lidové noviny šéf NSS Pavel Baxa.

Autor: Filip Nachtmann, David Jareš

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ