Velká konkurence
Smíšenky mizí z mapy Česka. I kvůli "ťafce" od EET
08.03.2017 05:30
Pokles počtu prodejen s potravinami a smíšeným zbožím v ČR dále pokračuje. Obchodů s plochou menší než 400 m2 v loňském roce ubylo meziročně o 1,5 procenta na 13 437, přičemž mizí hlavně ty nejmenší. Vyplývá to ze zveřejněných údajů společnosti Nielsen.
Polovina nezávislých prodejen v průzkumu firmy vyjádřila nespokojenost s podmínkami podnikání. Mezi hlavní potenciální důvody pro uzavření prodejny uvedli obchodníci nejčastěji konkurenci velkých řetězců a zavedení EET. Ukázal to průzkum společnosti Nielsen mezi nezávislými prodejnami v regionech, kde malých obchodů nejvíc ubývá.
Malých prodejen "tradičního" obchodu ubylo od roku 2005 do loňska celkem zhruba tři tisíce. Obchodů s prodejních plochou nad 400 m2 naopak přibylo z 1320 na 1692. "Pod nejvýraznější ztráty se podepsaly nejmenší prodejny s plochou do 50m2, které aktuálním počtem 6223 tvoří nejpočetnější část tradičních obchodů a meziročně zaznamenaly úbytek o šest procent," uvádí zpráva. Ke konci roku 2016 podnikalo v oblasti maloobchodu s potravinami zhruba 3750 firem, před osmi lety jich bylo o tisíc víc.
"Bohužel kvůli vysidlování některých venkovských oblastí a různým druhům regulatorních opatření, ale i zvyšováním minimální mzdy se ocitají maloobchodní prodejny na venkově na hranici rentability a dochází k jejich masivnímu úbytku," uvedl viceprezident Svazu obchodu Michal Ševera.
Maloobchodní prodejny na venkově proto hledají cesty, jak tento proces zastavit. Zkoušejí mj. změnu sortimentního zaměření, pro spotřebitele vstřícnější provozní dobu nebo se propojují různými formami se silnějšími maloobchodníky nebo s velkoobchody. Kombinují také maloobchodní prodej se stravováním či hledají podporu u komunálních struktur například slevami na nájmu apod.
Ministerstvo zemědělství připravuje návrh na podporu maloobchodníků na vesnicích. "Připravujeme principy, jak by takováto systémová podpora mohla fungovat," řekl v neděli České televizi ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL).
"Jsme svědky zániku stovek venkovských prodejen v přímém přenosu. Podpora je nezbytná, chceme-li udržet život na venkově," řekl dnes předseda Asociace českého tradičního obchodu Zdeněk Juračka. Proto asociace navrhuje soubor opatření přímé i nepřímé podpory, který by pomohl zachovat obchodní obslužnost na venkově, zejména pak v obcích do 1000 obyvatel.
Finanční podpora by podle jejich návrhu měla dosahovat 750 milionů korun ročně. Dále má jít o refundaci nákladů na pořízení vybavení pro EET, daňové slevy a bonusy. Podle Juračky je na zvážení také převzetí zahraničních modelů na podporu nezávislého obchodu, například osvobození od DPH těch obchodníků, kteří budou mít obrat nižší než stanovená mez. "Příkladem může být Německo, kde jsou podniky s ročním obratem nižším než 50 tisíc eur vyloučeny z platby DPH, nebo i Velká Británie, kde existují výjimky na daň z nemovitosti pro malé podnikatele," dodal Juračka.
Názory provozovatelů nezávislých prodejen zjišťoval v lednu průzkum společnosti Nielsen. "Výzkum ukázal, že významnými důvody pro nespokojenost s podmínkami podnikání, kterou vyjádřila zhruba polovina majitelů oslovených prodejen, je vzrůstající administrativa a stálé změny, celkově nestabilita podmínek pro podnikání," uvedla Markéta Charvátová ze společnosti Nielsen.
Nejsilnějším potenciálním důvodem pro uzavření prodejny bylo, hned po konkurenci velkých řetězců, zavedení elektronické evidence tržeb. Téměř polovina prodejen vyjádřila zejména obavy ze zvýšení nákladů, majitelé očekávali technické problémy v běžném denním provozu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.