Smlouva na energie končí statisícům lidí, jejichž minulí dodavatelé zkrachovali

Domácí
14. 10. 2024 12:00
Smlouva na energie končí statisícům lidí, jejichž minulí dodavatelé zkrachovali
Smlouva na energie končí statisícům lidí, jejichž minulí dodavatelé zkrachovali

Smlouva na energie skončí v nadcházejících dnech a týdnech až stovkám tisíc domácností, jejichž předchozí dodavatelé v roce 2021 ukončili činnost. ČTK o tom dnes informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Zákazníky upozorňuje, aby o prodloužení smlouvy s dodavatelem vyjednávali i s několikatýdenním předstihem. Většina z nich bude za elektřinu a plyn platit vyšší cenu než dosud. Od vrcholu krize sice ceny již výrazně poklesly, stále jsou ale vyšší než před ruskou invazí na Ukrajinu v únoru 2022.

Na podzim roku 2021 oznámilo konec činnosti několik firem. Nejvýznamnější z nich byla Bohemia Energy se zhruba 900.000 odběrných míst. Skončila také například společnost Kolibřík s 28.000 klienty či firma Františkovy energie s 5000 odběrateli. Celkem od října do prosince oznámilo konec činnosti přibližně deset společností, další následovaly na začátku roku 2022.

Lidé, kteří od nich odešli, zvolili u nového dodavatele často tříletou smlouvu. "Nyní budou stát typicky před rozhodnutím, jestli nechat stávající smlouvu automaticky prodloužit, změnit produkt u stávajícího dodavatele, nebo si najít dodavatele jiného," uvedl ERÚ.

Většina smluv na dobu určitou obsahuje ujednání o automatickém prodloužení. Pokud smlouvu některá ze stran nevypoví, pokračuje automaticky dál. Od letoška musí dodavatel zákazníky na blížící se termín prodloužení upozornit minimálně 30 dní předem a oznámit jim novou cenu a další náležitosti.

"Někteří spotřebitelé se na nás přesto obracejí s tím, že je jejich obchodník před prolongací řádně nekontaktoval. Problémy se týkají zejména e-mailové komunikace, kterou někdy dodavatelé opravdu nedokáží prokázat. Jindy je pochybení na straně zákazníků, protože do své schránky průběžně nechodí nebo zprávu přehlédnou," uvedla členka Rady ERÚ Markéta Zemanová. Upozorňuje proto zákazníky, že je potřeba elektronickou poštu pravidelně kontrolovat, a to včetně nevyžádané.

Úřad doporučuje, aby lidé na konec smlouvy mysleli sami a vyjednávat začali s dostatečným předstihem. Pokud s podmínkami prodloužení nesouhlasí, mohou o změně smlouvy jednat se současným dodavatelem, nebo si najít jiného obchodníka a do 20. dne před prodloužením stávající smlouvu vypovědět. Vzor výpovědi je dostupný na webu ERÚ.

Zemanová zdůrazňuje, že prodloužení smlouvy je jen jednou z možností. "Do našeho srovnávače nabídek na dodávku elektřiny a plynu stačí pouze nahrát poslední fakturu, a hned zjistíte, jestli energie nepořídíte u jiného obchodníka levněji. Rozdíly jsou přitom opravdu velké - domácnosti s malou spotřebou mohou ročně ušetřit tisíce, při větší spotřebě už se bavíme i o desítkách tisíc korun," sdělila. Takzvaný srovnávač je rovněž dostupný na webu úřadu.

Autor: ČTK Foto: AI/TYDEN

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ