Prvním známým mykologem v rodině byl František Smotlacha (1884-1956). Syn Miroslav Smotlacha (narozen 1920) jeho dílo rozšířil, houby také kreslí. Vnuk Tomáš tragicky zahynul, vnučka Zuzana Lukešová v rodinné tradici pokračuje.
Jak se váš otec stal houbařem?
Narodil se na Kopci svatého Jana. Dnes je to královéhradecká čtvrť, dřív to byla vesnice, kterou dělily od města louky a háje. Otec chodil na gymnázium a cestou hledal houby. Prodával je na trhu. Přivydělával si, pocházel z chudé doškové chalupy.
Jakým způsobem houby „osvobozoval“, tedy zbavoval podezření z jedovatosti?
Otec stanovil sedm tříd hub podle poživatelnosti. S maminkou sbírali houby v lesích na Hradecku a zařazovali je do nich. Otec věděl, že lidé dávno znají a prodávají daleko víc jedlých druhů, než jich uváděla tehdejší literatura.
Mykologové dodnes citují jeho Atlas hub jedlých a nejedlých, vydaný roku 1950 v Melantrichu. V čem byl převratný?
Byl to první československý atlas, který ilustrovaly barevné fotografie. Otec v něm navíc vyložil svoji houbařskou filozofii. Měly vyjít ještě další tři díly, houby už byly vyfotografované. Ve víru znárodňování všechno zmizelo. Je to nenahraditelná ztráta.
Málo se ví, že vašeho otce neživila mykologie, nýbrž tělesná výchova. Jak tomu bylo přesně?
Mykologie byla jeho koníčkem. Živil se jako pedagog na Karlově univerzitě v oborech systematika a metodika tělesné výchovy. Byl ředitelem Ústavu pro tělovýchovu.
Řád vnesl také do československé mykologie, že?
Ano, už v roce 1912 organizoval v Praze první výstavu hub. Uskutečnila se od té doby každoročně, letos začíná 30. září na Žofíně. V roce 1921 založil Československou mykologickou společnost a stal se na dlouhá léta jejím předsedou. Často přispíval do Časopisu českých houbařů, jehož první číslo vyšlo roku 1919. List vychází čtyřikrát ročně dodnes.
Jste jeho výkonným redaktorem a jednatelem České mykologické společnosti. Vystudoval jste chemické inženýrství, ale v praktickém houbařství jste na otce navazoval. V čem?
Například jsem napsal oficiální příručku pro určování jedlých a jedovatých hub. Jmenuje se Smotlachův atlas hub a je jediným úplným seznamem tržních hub, tedy takových, které se smějí prodávat na trzích a průmyslově zpracovávat.
Lze prodejcům hub na tržištích věřit?
Každý se musí vykázat osvědčením, že složil zkoušky. Jsou přísné, před odbornými komisemi, a probíhají na krajských hygienických stanicích jednou nebo dvakrát ročně. Letos se uskutečnily 4. srpna.
Kterému mykologickému oboru se věnuje vaše dcera Zuzana?
Zabývá se domácími dřevokaznými houbami, profesí je architektka.
Foto: Lucie Pařízková