Sněmovní rozpočtový výbor dnes přerušil projednávání vládního návrhu zákona o digitalizaci finančního trhu
03.07.2024 13:00
Sněmovní rozpočtový výbor dnes přerušil projednávání vládního návrhu zákona o digitalizaci finančního trhu. Zákon má hlavně stanovit pravidla regulace trhu s kryptoaktivy. Členové výboru budou mít čas do 28. srpna na podávání pozměňovacích návrhů, výbor se k předloze vrátí na začátku září. Výbor přerušil i projednávání související předlohy, která mění navazující zákony.
Podle ministerstva financí má předloha pomoci lepší ochraně spotřebitelů v této části finančního trhu. Stanoví například požadavky na odbornou způsobilost. Bude mezi ně patřit i schopnost řádně zákazníkovi vysvětlit fungování kryptoaktiv, informace týkající se služeb, které souvisí s kryptoaktivy, a poskytnout doporučení. Návrh zavádí ustanovení evropských nařízení DORA a MiCA.
Podle zpravodaje k předloze Jiřího Havránka (ODS) není k nabízení kryptoaktiv veřejnosti dosud v českém právním řádu speciální regulace. Pouze okrajově se podle něj reguluje poskytování služeb s nimi souvisejících. Návrh například stanoví, že kryptoaktiva nepodléhají exekuci na majetek poskytovatele služeb spojených s nimi. Stanoví i postup v případě úpadku poskytovatele služeb.
Ministerstvo financí návrh zákona předložilo v souvislosti s očekávaným nabytím účinnosti evropského nařízení označovaného zkratkou MiCA. Nařízení je zatím nejpřísnější mezinárodní standard pro obchodování na trhu s virtuálními aktivy. Zprostředkovatelé se budou muset v EU registrovat a budou muset shromažďovat údaje o prodávajících a kupujících, což má zabránit praní špinavých peněz či zkomplikovat obcházení unijních sankcí. Úřady také díky normě budou moci získat přístup k některým údajům z transakcí. Evropské nařízení je přímo účinné, navržený zákon o digitálních financích doplňuje pravidla specifická pro Česko.
Související předloha upravuje například pravidla pro takzvané evropské zelené dluhopisy. Jde o cenné papíry, které slouží k financování technologií šetrných k životnímu prostředí a efektivnímu využívání zdrojů. Prospekt emitenta ve vztahu k evropským zeleným dluhopisům bude schvalovat Česká národní banka a bude orgánem dohledu ve vztahu k dané emisi. Příslušné evropské nařízení má začít platit letos 21. prosince.