Bývalý premiér
Sobotka pokládá oznámení kvůli OKD za politicky motivované
08.10.2019 12:41
Za politicky motivované a nepodložené označil bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) trestní oznámení, které na něj podá kvůli privatizaci menšinového státního podílu v OKD sněmovní vyšetřovací komise. Sobotka na dotaz napsal, že má svědomí zcela čisté a oznámení se neobává. Někdejší ministr průmyslu a obchodu Milan Urban na dotaz uvedl, že se prodej uskutečnil v souladu s platnými českými zákony i předpisy Evropské unie.
"Vždy jsem jednal v souladu se zákony České republiky a hájil veřejný zájem. Prodej akcií OKD proběhl za tržních podmínek, což nezávisle a oficiálně potvrdila i Evropská komise," uvedl Sobotka, který byl v té době ministrem financí. Podobně jako Urban poukázal na to, že o prodeji akcií OKD rozhodovala v roce 2004 vláda jako celek. Rovněž podle Urbana byla cena podílu tržní, "potvrzená českým antimonopolním úřadem a Evropskou komisí".
Trestní oznámení na Sobotku a Urbana komise podá pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Stát prodal menšinový podíl v OKD skupině Karbon Invest podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy za 4,1 miliardy korun. "Zájmem státu bylo vyjednat cenu, která byla co nejvýhodnější pro stát, což se v tomto případě nestalo," řekl předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti).
Sobotka ale upozornil na to, že policie, státní zastupitelství a soudy prodej podílu důkladně a opakovaně prověřovaly. "V souvislosti s touto privatizací nebyl nikdy nikdo obviněn z korupce a nezávislý soud, který se již věcí zabýval, nikoho v souvislosti s privatizací neodsoudil," podotkl bývalý premiér, podle kterého vyšetřovací komise s ničím novým nepřišla. "Trestní oznámení proto pokládám za výhradně politicky motivované, populistické a zcela nepodložené," dodal.
Před soudem stáli znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v OKD, a bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurka, kteří měli privatizaci na starosti. Soud je osvobodil. Státní zastupitelství tvrdilo, že tehdejší cena podílu v OKD činila nejméně 9,8 miliardy korun a státu vznikla škoda přes 5,7 miliardy. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman kvůli verdiktu podal na konci června dovolání k Nejvyššímu soudu.
Sobotka pokládá za nesmyslné to, že ač stát podle něho přišel za premiérů ODS Václava Klause a ČSSD Miloše Zemana o 54 procent akcií OKD a nedostal za ně nic, řeší se "jediná transparentní část privatizace".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.