Selhání v olomoucké kauze
Bílek v čele GIBS končí. Sobotka: Je to slušné rozhodnutí
02.11.2015 15:49 Aktualizováno 02.11. 20:22
Ivan Bílek končí v čele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Muž, na něhož se v poslední době snesla tvrdá kritika kvůli takzvané olomoucké kauze, požádal o propuštění ze služebního poměru. Na Twitteru to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pro odchod Bílka se vyslovil ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš a dříve také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).
"Ředitel GIBS Bílek dnes požádal o propuštění ze služebního poměru. Vzhledem k poškozené pověsti GIBS je to slušné a rozumné rozhodnutí," napsal na sociální síti premiér. "Já jsem to dnešní rozhodnutí pana Bílka uvítal právě proto, že to umožňuje GIBS, aby se soustředila na odstraňování těch nedostatků, které v posledním období byly identifikovány, a současně to umožňuje, aby eventuálně GIBS obnovila svoji pověst," řekl novinářům po jednání koaliční rady.
"Bylo by dobře, když ho všichni vyzýváme, aby skončil ve své funkci," prohlásil po jednání kabinetu Babiš. "Je to další selhání té služby," uvedl s odkazem na olomouckou kauzu. GIBS podle něj v minulosti chybovala i při lihové aféře.
Chovanec podle serveru Aktuálně.cz Bílkovo rozhodnutí označil za správné. "Teď je třeba, aby tato důležitá instituce rychle získala důvěryhodné a zkušené vedení. Jen tak se prokáže, zdali je opravdu v současném rámci schopná efektivně pracovat. Obávám se ale, že problém je hlubší a jeden odchod moc neřeší," řekl serveru.
Policejní prezident Tomáš Tuhý nechtěl Bílkův odchod z funkce komentovat, podle jeho mluvčí má o situaci zatím informace jen z médií a případné své vyjádření by považoval za předčasné.
Policejní akce nazvaná Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky v Olomouckém kraji. Vyšetřuje ji Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), takovým případům by se přitom měla věnovat právě GIBS.
V kauze čelí obvinění olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj, náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý, který je blízkým přítelem exministra vnitra Ivana Langra.
Případ související s lidmi z nynější olomoucké kauzy vyšetřovala GIBS před třemi lety na základě anonymu. Vazby se měly promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. GIBS nakonec případ odložila. Jednapadesátiletý Bílek vede inspekci od roku 2012.
Generální inspekce bezpečnostních sborů: - Hlavním předmětem činnosti je vyhledávat, odhalovat a vyšetřovat skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, jehož pachatelem je příslušník Policie České republiky, celník, příslušník Vězeňské služby, příslušník inspekce anebo zaměstnanci těchto útvarů. Inspekce také provádí zkoušku spolehlivosti vůči protiprávnímu jednání uvedených příslušníků a zaměstnanců. Navrhuje proti takové činnosti opatření a vydává metodická doporučení pro činnost jednotlivých bezpečnostních sborů. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.