Migraci českých Romů do Kanady za azylem provází klientský systém, na kterém mají "profesní a finanční zájem" bývalí občané České a Slovenské republiky. Ve zprávě, kterou loni zadal jeden z úřadů státní správy, to uvádí sociolog Roman Krištof, bývalý ředitel kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunity.
Kanada kvůli zvyšujícímu se počtu žadatelů o azyl z ČR zvažuje znovuobnovení vízové povinnosti zrušené v roce 2007.
ČTĚTE TAKÉ: Kanadská vláda údajně rozhodla o zavedení víz pro Čechy
V dokumentu jako "prospektorku" azylové migrace přímo jmenuje bývalou studentku romistiky na Univerzitě Karlově v Praze Karolínu Bánomovou z Ústí nad Labem, která v Kanadě získala azyl v roce 1997, a Paula St.Claira, vedoucího Romského komunitního centra v Torontu.
"Dává skrze neformální informační síť zájemcům o azylovou migraci vědět, kdy je vhodná doba k příletu do Kanady a podání žádosti o azyl. Takovouto vhodnost časování Bánomová určuje podle informací od členů kanadského výboru pro přistěhovalectví a utečence (IRB), u kterých požívá důvěry a uznání," napsal Krištof v materiálu.
ČTĚTE TAKÉ: O azyl v Kanadě letos zažádalo už 1720 Čechů
Bánomová: Tohle si líbit nenecháme
Bánomová se už na webu romea.cz proti Krištofovým tvrzením v rozhovoru pro Lidové noviny ostře ohradila s tím, že jde o obvinění bez důkazů na základě "vyšinuté teorie". "Doby, kdy jsme si my, Romové, nechali všechno líbit jsou pryč. Pane Krištofe, počítejte s tím, že pokud se neomluvíte, budeme hledat satisfakci právní cestou," napsala Bánomová.
Šéf toronského Romského komunitního centra St.Clair podle Krištofa figuruje jako "nezávislý zdroj informací" pro IRB o postavení Romů v České republice a zároveň romské žadatele o azyl v tomto řízení zastupuje. IRB přitom na zastupování žadatele o azyl přispívá několika tisíci kanadských dolarů.
"Naznačená procesní pochybení pak Romskému komunitnímu centru, a konkrétně panu St.Clairovi, umožňují úspěšně aplikovat prefabrikované schéma azylové historky, akceptované IRB a mít do značné míry nad rozhodováním komise kontrolu," stojí v Krištofově dokumentu. St. Clair zatím nereagoval na elektronickou poštou položenou žádost o vyjádření.
Krištof: Informace o Česku jsou zkreslené
Krištof Bánomovou a St.Claira v textu označuje za "prospektory". "Být prospektorem je druh výdělečné činnosti založené na zprostředkovatelství, která nemusí nijak kolidovat se zákony té které země, a v tomto případě nekoliduje. Prospektor je termín sociálních věd, respektive migračních studii, není v něm a priori nic hanlivého," reagoval Krištof.
Podle jeho studie jsou tito prospektoři napojeni na činnost kanadského Výboru pro přistěhovalectví a uprchlíky (IRB), který rozhoduje o udělení azylu, a mají přístup k informacím o počtech žadatelů o azyl a o kvótách pro jednotlivé země.
"Výbor pro přistěhovalectví a uprchlíky má k dispozici jednostranné a zkreslené informace o situaci Romů v České republice a to díky pracovníkům lidsko-právního průmyslu, kteří jsou do velké míry identičtí s prospektory," uvedl Krištof ve zprávě zpracované na podzim loňského roku.
IRB provedl v ČR vlastní výzkum letos v březnu. Jeho závěry interpretoval odpovědný kanadský ministr Jason Kenney v tom smyslu, že Romové mají v ČR potíže, ale stát je nediskriminuje. Proti takovému názoru se v otevřeném dopise ohradili někteří ochránci lidských práv z ČR i Kanady, mezi podepsanými je bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl, ale právě i Paul St.Clair.
Co zjistila analýza romské migrace do Kanady z roku 2008: |
- Azylová migrace Romů z České republiky do Kanady vytváří klientský systém, formující se kolem postav prospektorů - bývalých občanů Československa, kteří mají profesní (respektive finanční) zájem na příchodu žadatelů o azyl. - Prospektoři jsou napojeni na činnost kanadského Výboru pro přistěhovalectví a uprchlíky a mají přístup k informacím o počtech žadatelů o azyl a o kvótách pro jednotlivé země. - Prospektoři komunikují vhodnost časování příjezdu nových žadatelů o azyl síti kontaktů "přátel a známých" v České republice. - Kontakty prospektorů v České republice jsou lidé angažující se v nevládních neziskových romských, pro-romských či lidsko-právních organizacích. Nejde tedy primárně o rodinné sítě (pro verifikaci takovéhoto tvrzení by však bylo nutné provést podrobnější výzkum). - Výbor pro přistěhovalectví a uprchlíky má k dispozici jednostranné a zkreslené informace o situaci Romů v České republice a to díky pracovníkům lidsko-právního průmyslu, kteří jsou do velké míry identičtí s prospektory. - Žadatelé o azyl z ČR si žádají o český náhradní cestovní doklad z důvodu údajné přípravy úvěrových podvodů. - Jeden z hlavních aktérů sítě prospektorů je v pravidelném a přátelském kontaktu s pracovníky českého konzulátu v Torontu. - Před současnou českou vlnou byli hlavním zdrojem příjmů pro některé kontaktované aktéry migračního průmyslu romští žadatelé o azyl z Maďarska. - Rozhodnutí pro cestu za azylovou migrací do Kanady není pro české žadatele pro azyl nikdy spontánní: vždy mu předchází napojení na prospektorský kanál či rodinnou síť. - Romští žadatelé o azyl většinou praktikují v Kanadě stejné životní strategie jako v České republice: život na sociální podpoře kombinují s prací na černo. |
Ilustrační foto: Lucie Pařízková, Jan Schejbal