Soud se Železným: podmínka a pokuta za krácení daní
20.08.2007 12:16 Aktualizováno 20.08. 15:54
Soud uložil europoslanci a bývalému řediteli televize Nova Vladimírovi Železnému dvouletý trest se čtyřletým podmíněným odkladem a pětimilionovou pokutu. Železný se proti rozsudku na místě odvolal.
VIDEO: Exředitel Novy Železný dostal u soudu dvouletou podmínku
Společně s ním byl v nepřítomnosti souzen galerista George Novotný, kterému pražský městský soud udělil stejný postih jako Železnému. Žaloba oběma mužům kladla za vinu daňové úniky ve výši 6,8 milionu korun při dovozu obrazů z ciziny. Advokát Novotného i státní zástupkyně si ponechali zákonnou lhůtu na rozhodnutí o odvolání.
"Šlo o dokonaný trestný čin. Obžalovaní jednali v úmyslu krátit clo a DPH," prohlásil předseda senátu pražského městského soudu Dušan Paška. Peněžitý trest europoslanci uložil za to, že se s pomocí galeristy snažil získat majetkový prospěch.
Při hlavním líčení se podle něj ukázalo, že žádné clo nevzniklo, že byla uvalena jen DPH. "Obžalovaní ale to, že jsou osvobozeni od cla, nevěděli," zdůraznil. Oznámil také, že na rozdíl od obžaloby, která mluvila o téměř sedmimilionovém daňovém úniku, soud vypočetl, že státu vznikla škoda zhruba o milion korun nižší. Někdejší právníci Železného přitom údajně dlužnou sedmimilionovou daň zaplatili krátce poté, co byl Železný před šesti a půl lety - v dubnu 2001 - obviněn.
Železný za 50 minut zrekapituloval svoji obhajobu a několikrát napadl objektivitu soudního senátu. "Pětkrát jsem při hlavním líčení ztratil víru ve spravedlnost," prohlásil europoslanec. Naposledy prý před dvěma týdny, kdy Paška oznámil, že potřebuje zkonzultovat výklad celní vyhlášky s úředníkem ministerstva financí. "Senát se radil o rozsudku s ministerským úředníkem," pronesl bývalý šéf Novy s poukazem na to, že právě tento úřad podal v kauze trestní oznámení. "Vždy jsem doufal, že soud zná zákon a nepotřebuje se radit. Je to v Evropě ojedinělá záležitost," dodal Železný.
Závěrem obžalovaný předložil podle něj ohromující důkaz o tom, že v případě dovozu inkriminovaných obrazů v roce 1998 neměly úřady požadovat clo ani daně. Soudu předestřel stanovisko Ústavu státu a práva, podle kterého pro Česko začala v srpnu 1997 platit mezinárodní úmluva UNESCO, podle níž se státy zavázaly neuvalovat clo na určitá umělecká díla, mimo jiné na ručně malované obrazy. A český zákon o DPH podle obhajoby zase říkal, že co je osvobozeno od cla, je osvobozeno od DPH. "K mé hluboké lítosti hovoří tato norma i ve prospěch Novotného," podotkl Železný.
Nakonec padly podmínky. Soud totiž přihlédl k tomu, že trestná činnost byla spáchána před devíti lety, že škoda byla zaplacena a že oba obžalovaní žijí řádným životem. "To vše výrazně snižuje společenskou nebezpečnost," konstatoval Paška.
Advokáta, který Železného zastupuje, výrok o vině překvapil. „Čekali jsme osvobození," řekl přítomným novinářům s tím, že výrok soudu považuje za nesmyslný.
Železný se v průběhu pondělního jednání pokusil přesvědčit o své nevině trestní senát pod vedením soudce Dušana Pašky. V téměř hodinu trvajícím tzv. posledním slově předložil oficiální stanovisko Ústavu státu a práva, podle něhož dovezené obrazy nespadaly do kategorií zboží podléhajícího zdanění a proclení. Železný argumentoval tím, že v takovém případě je celá jeho obžaloba nesmyslná.
Trestní senát nicméně tuto interpretaci případu zamítl. „Dopis dr. Zachariáše (ředitel Ústavu státu a práva - pozn. red.) považuji za tendenční a předem objednaný," řekl po vynesení rozsudku soudce Paška. S rozhodnutím soudu vyjádřila souhlas i státní zástupkyně. „V podstatě s rozsudkem souhlasím, bylo to podle našeho návrhu. Ten trest odpovídá důkazům, které jsou ve spisu," řekla.
Soudní jednání se táhne už šest let
Stíhání Železného a Novotného začalo v dubnu 2001, krátce po obvinění někdejší právníci Železného téměř sedmimilionovou daň zaplatili. Hlavní líčení trvalo tři roky. Mimo jiné i kvůli čekání na verdikt Evropského parlamentu ohledně Železného imunity.
Železný od počátku vyšetřování tvrdí, že je nevinen; obrazy prý kupoval v cizině Novotný a on je nabyl až v Česku. Majitel Galerie Longa Novotný oproti tomu už před několika lety na policii vypověděl, že se s Železným dopředu domluvili na tom, jak při dovozu obrazů obejdou celní předpisy.
Obžaloba europoslance a galeristy se týká dvou transakcí s cennými obrazy v roce 1998. V prvním případě koupil podle žalobce Železný v londýnské aukční síni pět obrazů od Emila Filly, Andreje Nemese či Alfreda Justitze. Do Česka je ale podle obžaloby dopravil Novotný jako svůj osobní majetek, který dováží při stěhování do ČR. V takovém případě prý byl od cla a daní osvobozen. Železný ale říká, že obrazy v cizině vydražil Novotný, on prý díla zaplatil až po koupi v Česku převodem z účtu.
Druhý bod obžaloby souvisí s obrazem Jákobův žebřík od Marka Chagalla, který Železný získal za 750 tisíc dolarů v americké galerii a uložil ho v depozitáři ve Švýcarsku. Bývalý šéf Novy říká, že o obraz časem ztratil zájem, a s Novotným se proto dohodl na výměně za jiná díla. Při dovozu Chagalla do ČR byl podle Železného jeho majitelem Novotný.
Galerista ale vypověděl, že Železný nechtěl platit clo ani jiné poplatky, a proto ho pověřil, aby záležitost vyřešil stejně jako dovoz z Londýna. Železný od něj později převzal Chagallův obraz zpět, protože mu prý Novotný v rámci směny neposkytl protihodnotu. Jákobův žebřík přitom v roce 2002 zmizel z pražské galerie Zlatá husa, podle médií přímo z pracovny Železného. Policie ho dosud nenašla.
Železný je stíhán ještě v dalších dvou kauzách - kvůli poškozování věřitele a dalšímu údajnému krácení daní. Čechoameričan Novotný zase v jiném případu čelí obžalobě z vydírání Železného, ze zpronevěry obrazů a z nedovoleného ozbrojování.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.