Právní postavení České republiky v procesu se výrazně zkomplikovalo tím, že Krejčíř asi před třemi měsíci požádal v JAR o politický azyl. Řízení o něm běží souběžně se soudem o vydání (extradici), a i když Krejčíř dnes řekl, že by mohl znát výsledek azylového řízení za tři měsíce, je také možné, že se jeho žádost o politické útočiště v JAR bude projednávat roky, protože je k dispozici mnoho stupňů odvolání.
Do konečného rozhodnutí o politickém azylu přitom Krejčíř stejně jako každý jiný takový žadatel nesmí být nikam vydán, i kdyby to soud v souběžném extradičním řízení povolil. Rovněž případné přiznání azylu by možnost vydání vyloučilo. Krejčíř dnes řekl, že své azylové vyhlídky odhaduje "50 na 50".
Více podrobností o azylovém řízení nechtěl říci s poukazem na to, že se zavázal k mlčenlivosti. Informace neposkytuje ani jihoafrické ministerstvo vnitra.
Český podnikatel, který je stíhán za údajné majetkové i násilné trestné činy, je v jižní Africe od 21. dubna, kdy tam zřejmě na falešný pas přiletěl ze Seychel, jejichž je občanem. Všechna obvinění odmítá a dnes řekl, že kdyby důkazy proti němu byly tak silné, jak policie tvrdí, muselo by vyšetřování už dospět do konce. "Kdybych porušoval zákon, tak jsem musel být k dnešnímu dni odsouzen," zdůraznil. Krejčíř se ovšem od roku 2005 trestnímu řízení vyhýbá v zahraničí.
Po dnešním stání Krejčíř řekl, že je s dosavadním průběhem soudu v Johannesburgu spokojen. Řekl, že si nemyslí, že by jihoafrická justice postupovala nějak liknavě, a to zvláště ve srovnání s délkou vyšetřování případů, které jsou proti němu vedeny v České republice. V každém případě se ale nechce vrátit do České republiky, a pokud by extradiční soud prohrál, určitě se odvolá.
Krejčířova manželka zůstává na Seychelách, neboť trvá možnost, že by mohla být po příletu do JAR zadržena na českou žádost, stejně jako v dubnu Krejčíř. "Mám tady syna, přijede matka, manželka zůstává stále na Seychelách. Předpokládám, že budeme trávit Vánoce v Kapském městě," řekl.
Krejčíř v souvislosti se spekulacemi, že nadále kontroluje stamilionový majetek, dnes odmítl odpovědět na otázku, jak velké částky má k dispozici. Potvrdil, že v Johannesburgu si pronajímá apartmán za asi 3000 eur měsíčně, a ukázal, že jezdí v jednom z nejnovějších typů vozu Mercedes.
Krejčíř řekl, že zatím není připraven ukázat směnku na částku, kterou prý poskytl české sociální demokracii. "Ta doba teprve přijde," řekl, "to znamená, že tu originální směnku předložím." Zatím to nechce udělat prý s ohledem na to, že jeho nejvyšší priorita je získat azyl v JAR a nechce udělat nic, co by tuto snahu ohrozilo. "Mám mnoho důvodů, proč tu směnku zatím Čechám neukážu."
Lapálie s Krejčířem |
Do povědomí veřejnosti vstoupil Krejčíř útěkem v létě 2005. Z vily plné policistů prchl na Seychely, kde si obstaral občanství, a tím přišel o to české. Zdejší orgány proti němu pokračovaly v řízení (jako proti uprchlému). Současně se ale rozhodly jej dostat před soud osobně. Letos v dubnu byl Krejčíř na českou žádost zatčen přímo na johannesburském letišti, kam přicestoval na falešný pas. Pak se opět nečekaným způsobem dostal nakrátko z vazby a nakonec ho soudce z vazby oficiálně propustil na kauci. Podle Krejčířova českého právního zástupce Tomáše Sokola se tím právní situace zamotala. Jeho klient nesmí JAR opustit, a tím pádem se prý nemůže do ČR z vlastní vůle vrátit, zřejmě tak už nemůže být stíhán jako uprchlý. Tím české úřady situaci okolo Krejčíře pravděpodobně zablokovaly. Od dubna běží řízení o jeho vydání do Česka. |
Jelikož je žadatelem o politický azyl, nesmí Krejčíř v Jihoafrické republice vykonávat žádnou hospodářskou činnost ani pracovat. Tím také zdůvodnil svou dnešní žádost o snížení kauce, jíž soudce na místě vyhověl.
Jako druhý důvod v žádosti o snížení kauce Krejčíř uvedl, že mu české úřady brání, aby si převedl prostředky z ČR. Státní prokurátor Deon Barnard ČTK řekl, že se proti této žádosti nepostavil právě proto, že si uvědomuje, že Krejčíř jako žadatel o politický azyl nemůže v Jihoafrické republice vydělávat.
Foto: ČTK