Těžařská firma
Soud v Ostravě se znovu zabývá sporem o pohledávky za deset miliard korun za OKD
13.09.2021 14:00
Insolvenční soud v Ostravě se v pondělí znovu začal zabývat sporem o platnost pohledávek za více než deset miliard korun za společností OKD (nyní Správa pohledávek OKD). Pohledávky přihlásila britská banka Citibank, poté co OKD v roce 2016 skončilo v úpadku. Insolvenční správce Lee Louda je ale neuznal a banka, která by jinak byla největším věřitelem těžební firmy, se tak insolvenčního řízení nemohla účastnit.
Ostravský soud v roce 2019 rozhodl, že pohledávky jsou platné. Vrchní soud v Olomouci ale loni po odvolání insolvenčního správce a státního zástupce rozsudek zrušil a kauzu vrátil do Ostravy. Insolvenční soud se však nyní zabývá už jen částí sporu, řeší mimo jiné, zda plnění odpovídalo smlouvám.
Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.
Pohledávky za OKD přihlásilo v roce 2016 přes 550 věřitelů, dohromady žádali více než 23 miliard korun. Insolvenční správce ale uznal pohledávky jen za zhruba čtvrtinu této sumy.
Firma OKD prošla reorganizací. Doly a provozní majetek byly vloženy do nové společnosti, jejímž majitelem se prostřednictvím své firmy Prisko stal v roce 2018 stát. Firma se později přejmenovala na OKD, zatímco v původní OKD zůstaly jen pohledávky za bývalými majiteli a její název se změnil na Správa pohledávek OKD.
Server HlídacíPes.org v pondělí upozornil, že Nejvyšší státní zastupitelství potvrdilo březnové rozhodnutí policie, která se zabývala možným vytunelováním společnosti OKD poté, co ji v roce 2004 převzal miliardář Zdeněk Bakala. Kriminalisté prověřování trestního oznámení odložili v březnu s tím, že podezření z trestného činu se nepotvrdilo, jedna z nástupnických společností Správa pohledávek OKD proti tomu podle serveru podala stížnost a Nejvyšší státní zastupitelství ji v srpnu zamítlo.
Těžba černého uhlí postupně končí, protože se nevyplácí. OKD těží už jen v Dole ČSM na Karvinsku, kde se má uhlí dobývat minimálně do konce příštího roku. Pracuje tam přes 3500 lidí.