Soud zamítl stížnost Šojdrové na eurovolby, ve sčítání ale našel nesrovnalosti
10.07.2024 19:30
Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost končící lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové na letošní volby do Evropského parlamentu (EP). Kvůli sčítání preferenčních hlasů zpochybňovala zvolení Ondřeje Koláře (TOP 09), který byl na kandidátce Spolu posledním zvoleným kandidátem, Šojdrová na téže kandidátce mandát neobhájila. Ve stížnosti namítala, že některé její preferenční hlasy přidělily okrskové volební komise jiným kandidátům Spolu.
Soud i přes zamítnutí její stížnosti konstatoval, že některé hlasy Šojdrové komisaři opravdu špatně započítali nebo zaznamenali. V dokumentech některých volebních komisí našel i další nesrovnalosti. Kolář ocenil, že soud rozptýlil pochybnosti o výsledcích voleb. Šojdrová verdikt respektuje a je ráda, že NSS potvrdil nejenom objektivitu voleb, ale i přepočty preferenčních hlasů.
Už dříve Nejvyšší správní soud zamítl či odmítl zbývající stížnosti na eurovolby. Výsledky červnového hlasování v ČR jsou tak potvrzené.
Kolář měl podle původně publikovaných výsledků eurovoleb 31.623 preferenčních hlasů, Šojdrová 32.447. Původně jen 616 preferenčních hlasů chybělo Šojdrové k tomu, aby mandát v Evropském parlamentu podruhé obhájila. Soudce NSS Ivo Pospíšil na dnešní tiskové konferenci řekl, že soud si nejprve vyžádal volební dokumentaci ze tří volebních okrsků Zlínského kraje. Volební senát v ní našel pochybení ve sčítání preferenčních hlasů. Na základě toho přistoupil k ověření přednostních hlasů v další téměř stovce volebních okrsků ze zhruba 14.000, a to například ve Zlínském, Jihomoravském, Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Tam už se pochybení volebních okrsků v takové míře nepotvrdila. Volební koalice Spolu v nich získala o deset hlasů více oproti zveřejněným volebním výsledkům. Šojdrová podle soudu získala o 99 přednostních hlasů víc, očekávala přitom o několik set hlasů více.
Nejvyšší správní soud poté konstatoval, že určité nedostatky zjistil. Šojdrové předpoklady o počtu preferenčních hlasů se ale podle něj nepotvrdily v takové míře, aby bylo možné zpochybnit výsledky voleb. Kvůli tomu, aby se podobné nesrovnalosti při počítání přednostních hlasů a jejich zapisování neopakovaly, doporučil soud úpravu formulářů, které používají volební komise. V případě sčítacího archu přichází v úvahu například vizuální odlišení řádků tabulky. U formuláře, které komise odesílají na Český statistický úřad, lze zase uvažovat o uvádění jmen kandidátů spolu s jejich čísly.
Kolář ocenil, že Nejvyšší správní soud rozptýlil pochybnosti o výsledcích voleb do Evropského parlamentu. ČTK sdělil, že má pochopení pro rozhodnutí Šojdrové podat po těsném výsledku voleb stížnost k soudu, využila podle něj práva, které má každý. Rozhodnutí považuje hlavně za důkaz toho, že jsou v Česku nezávislé soudy. Pochybnosti má však ohledně dokonalosti volebního systému. "To je na další debatu. Dokud budou volební komisaři počítat hlasy jako vrchní piva v hospodě, máme problém," podotkl Kolář.
Šojdrová je ráda, že NSS přepočtem i následným verdiktem potvrdil nejenom objektivitu voleb, ale i přepočty preferenčních hlasů. "Informace, které prezentoval NSS, respektuji. A beru dané výsledky jako definitivní. Ve své práci ale nekončím, nadále se budu věnovat tématům, kterým jsem se věnovala v EP," uvedla.
NSS ve lhůtě obdržel 13 stížností na evropské volby v Česku. Zbylé odmítl či zamítl už dříve. Zamítl například návrhy týkající se zvolení Danuše Nerudové. Podle soudu muselo být voličům jasné, že zastává hodnoty hnutí STAN, které ji navrhlo, bez ohledu na to, že na volebním lístku Starostů figurovala jako kandidátka bez politické příslušnosti. Nerudová se krátce před evropskými volbami stala členkou hnutí.
V dalších podáních voliči například uváděli, že dali některému z kandidátů preferenční hlas, ale ve výsledcích voleb se podle jejich tvrzení neprojevil. Dále soud obdržel podnět zpochybňující systém voleb do Evropského parlamentu. Některé stížnosti soud pak odmítl například proto, že navrhovatelé ani po výzvě neodstranili vady návrhu.