Kabinet v pondělí schválil návrh, který má umožnit odvolávání předsedů a místopředsedů soudů. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce touto novelou zákona o soudech a soudcích změnit dosavadní praxi, kdy jsou soudní funkcionáři prakticky neodvolatelní.
O jejich odvolání by v budoucnu rozhodoval speciální šestičlenný kárný senát Nejvyššího správního soudu. Polovinu jeho členů by tvořili soudci Nejvyššího správního soudu a Nejvyššího soudu, zbytek nesoudci z řad právníků. Kárnou žalobu by mohli podat ministr spravedlnosti, prezident, ombudsman a předseda Nejvyššího soudu, řekl novinářům Pospíšil po zasedání vlády.
Stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešová považuje tuto úpravu za "průnik moci výkonné do moci soudní", protože umožňuje politikům zastoupení v kárných senátech. Vadí jí také, že by o soudcích rozhodovali notáři a zástupci exekutorské komory. Chybou je, že má být kárné řízení jednostupňové bez možnosti odvolání, a zklamáním, že novela nepočítá se soudcovskou samosprávou, uvedla na pondělní tiskové konferenci.
Benešová zpochybnila také to, že by kárnou žalobu podával i ombudsman. Umí si představit, že to bude Otakar Motejl, protože byl předsedou Nejvyššího soudu a soudcům rozumí. "Za pár let to ale může být někdo jiný a obávám se, že ani toto řešení nebude nejšťastnější a hlavně, že nebude systémové," dodala.
Norma je reakcí na nález Ústavního soudu, který pasáž zákona o odvolávání soudních funkcionářů kvůli případu šéfky Nejvyššího soudu Ivy Brožové zrušil. Původní úprava dávala pravomoc odvolávat předsedy soudů ministrovi spravedlnosti. Podle ústavních soudců to ale příslušníkovi exekutivní moci nepřísluší, protože předseda soudu není jen manažerská funkce, ale i pozice spojená se soudcovskou nezávislostí, uvedl ministr, podle něhož nynější novela vychází tomuto verdiktu Ústavního soudu vstříc.
Větší objektivita v rozhodování
Pospíšil chystá i další úpravu, která má stanovit časově omezený mandát soudních funkcionářů. "Pokud se nám podaří obě novely schválit, tak se přiblížíme k tomu, aby předseda soudu byl manažer, který odpovídá za řízení svého soudu i za to, jak soudci na jeho soudu soudí," dodal.
Další změnou má být složení kárných senátů, které rozhodují o kárných proviněních soudců. Podle návrhu v nich mají v budoucnu zasednout vedle soudců i zástupci dalších právních profesí, například advokáti nebo notáři. Tímto vnesením "laického prvku" se má zajistit v rozhodování o chybách soudců větší objektivita a nestrannost a zabránit profesní solidaritě.
Pospíšil uvedl, že kárné řízení s Brožovou se bude řešit podle současných zákonů. Rozhodovat bude tedy kárný senát Vrchního soudu, v případě odvolání se pak věc přesune k Nejvyššímu soudu. Ministr podal na Brožovou kárnou žalobu kvůli tomu, že ho neinformovala o čtyřicetimilionové pokutě udělené Nejvyššímu soudu.
Ilustrační foto: Profimedia