Zneužití pravomoci
Soudkyně čelí obvinění, že zmanipulovala insolvenční řízení
26.09.2016 14:20 Aktualizováno 26.09. 18:35
Královéhradecká policie zahájila trestní stíhání soudce za zneužití pravomoci úřední osoby, uvedl žalobce Adam Borgula z pražského vrchního státního zastupitelství. Stíhání se týká kauzy kolem společnosti Via Chem Group a obvinění míří na soudkyni z Českých Budějovic. Je podezřelá z toho, že způsobila vážnou újmu několika účastníkům insolvenčního řízení a zároveň zajistila prospěch akcionáři dlužníka. Předseda českobudějovického krajského soudu Milan Tripes portálu Česká justice potvrdil, že jde o Marii Červinkovou, která se na insolvenčním řízení Via Chem Group podílela.
Krajské ředitelství královéhradecké policie obvinilo soudce, jehož jméno Borgula neuvedl, 20. září. K trestnímu stíhání ve věci nezákonných manipulací insolvenčních řízení dal souhlas prezident.
Naplnění trestného činu spočívalo podle dozorového státního zástupce "ve výkonu funkce soudce v rozporu s jeho povinnostmi a v rozporu s povinnostmi uloženými insolvenčním zákonem". Za zneužití pravomoci hrozí v případě prokázání viny jeden rok až pět let vězení.
K tomu, zda se aktuální obvinění týká kauzy Via Chem Group, se Borgula odmítl vyjádřit. Případ Via Chem nicméně dozoruje také Borgula. Ten také v dubnu nechal kauzu převést pod královéhradecké krajské policejní ředitelství s tím, že protikorupční policie dělala při vyšetřování chyby a neplnila jeho pokyny.
Soudkyně Červinková řekla, že ohledně policejního stíhání "zatím nic neví." Mluvčí královéhradecké policie Jan Čížkovský sdělil pouze to, že v této věci si poskytování veškerých informací vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Praze.
Informaci, že trestní stíhání se týká ženy, potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. "Na začátku minulého týdne dal pan prezident souhlas se stíháním soudkyně z Českých Budějovic," řekl.
Ministerstvo spravedlnosti zatím k obvinění soudce nemá žádné informace. "Usnesení o zahájení trestního stíhání, a tedy ani návrh na dočasné zproštění výkonu funkce soudce, jsme zatím neobdrželi," sdělila mluvčí úřadu Tereza Schejbalová. Pokud by byl stíhaný soudce dočasně zproštěn funkce, pobíral by až do pravomocného skončení stíhání polovinu svého platu.
V kauze společnosti Via Chem Group a manipulace s insolvenčními řízeními vznesla policie letos v lednu po razii v ústecké Spolchemii a na Krajském soudu v Českých Budějovicích obvinění z řady trestných činů - ze zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo účasti v organizovaném gangu. Případ souvisí hlavně s reorganizací Via Chem Group, jejíž zmanipulovaná insolvence byla podle obvinění potřeba, aby ústecká chemička zůstala pod vlivem miliardáře Petra Sisáka, který patří mezi obviněné. Stíhaný je i advokát Ivo Hala a dalších 12 lidí.
Případ se v menší míře týká i dalších firem či podvodů. Například fotbalového klubu Slavia Praha, který do loňska vlastnil někdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček. Právě jeho skupina podle policie obrala o téměř 25 milionů korun.
Zneužití pravomoci se podle trestního zákoníku dopustí úřední osoba, která "v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou závažnou újmu anebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch vykonává svou pravomoc způsobem odporujícím jinému právnímu předpisu".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.