Soudy v Jihomoravském kraji se příští týden připojí ke stávce, na řadě míst zůstane doma většina zaměstnanců, v Břeclavi všichni. Stávkovat se bude 7. až 9. října, protest, který vyhlásily justiční odbory, se netýká soudců. Provoz většiny soudů bude omezen na nejnutnější úkony. ČTK to zjistila od zástupců soudů, na omezení provozu kvůli stávce upozorňují soudy také na svých webových stránkách.
Na Nejvyšším soudu (NS) bude stávkovat téměř 90 zaměstnanců, tedy třetina. "Neveřejná zasedání, která na tyto dny připadla, jsou přeložena na jiný termín, nebude v provozu informační oddělení, tedy se na NS nebude dát dovolat, pokud by chtěl někdo informaci o stavu řízení. Naopak podatelna v provozu bude," uvedla mluvčí soudu Gabriela Tomíčková.
Nejvyšší správní soud podle předsedy Karla Šimky očekává stávku 30 až 50 zaměstnanců. Soud bude přijímat podání, zpozdí se však jejich přidělování konkrétním soudcům. "Rozhodovat asi budeme, nebudeme však vyhlašovat rozsudky," řekl ČTK Šimka. Rozsudky by totiž neměl kdo umístit na úřední desku.
U Krajského soudu v Brně stávka výrazně ovlivní chod jednotlivých úseků. "Do stávky se až na výjimky zapojí také personál podatelny, takže bude omezeno zpracování doručených podání," upozornila mluvčí Klára Belkovová. Stávkovat bude asi 60 procent zaměstnanců soudu. V Brně soud zrušil na trestním a civilním úseku asi 20 jednání. Omezený bude chod obchodního a insolvenčního úseku. "Do stávky se zapojí celý administrativní personál veřejného rejstříku, takže jeho chod bude zcela paralyzován," doplnila mluvčí.
U městského soudu se stávky zúčastní asi 70 procent zaměstnanců. "Je třeba však upozornit, že se určitá část zaměstnanců stávky neúčastní ne z důvodu, že by stávku nepodporovala, ale zejména z důvodu, že si nemohou se svým nízkým platem dovolit tři dny neplaceného volna. Pro zaměstnance pak stávka znamená, že budou muset dohánět veškerou práci, která zde na ně tři dny čekala a naopak přibývala další," uvedla mluvčí Petra Láníčková. Na dny stávky bylo podle ní nařízeno 227 jednání, z nichž bylo 154 jednání zrušeno či odročeno. V provozu nebude například infocentrum soudu, nebude fungovat podatelna.
U břeclavského soudu se do stávky plánují zapojit všichni zaměstnanci, obě budovy soudu tak budou pro veřejnost uzavřené. "Co se týká dopadu na provoz, většina soudních jednání byla nebo budou zrušena a přeložena na jiný termín. Z celkového počtu 16 soudců soudí v tyto dny pouze dva soudci opatrovnického úseku," doplnila předsedkyně Okresního soudu v Břeclavi Daniela Klobásová.
V Blansku se podle mluvčí soudu Radky Bukovské zapojí do stávky asi 85 procent zaměstnanců. Uzavřena bude podatelna či informační centrum. Stávku podpoří také u znojemského soudu, kde se jí podle ředitelky správy Milady Švejdové zúčastní asi 90 procent zaměstnanců. U hodonínského soudu bude podle mluvčí soudu Sabiny Trávníčkové stávkovat 80 procent zaměstnanců.
Za vyšší platy stávkovali zaměstnanci českých soudů už 29. května. Do jednodenního výstražného protestu se tehdy podle odborářů zapojilo 95 procent justičního personálu.
Zaměstnanci Ústavního soudu stávku obecné justice solidárně podporují, přestože jejich platy jsou mimo rozpočtovou kapitolu ministerstva spravedlnosti. Adresovali ministru Pavlu Blažkovi (ODS) a odborové organizaci justice dopis vyjadřující podporu stávkujícím.