<span>Splácení dluhů</span> může vězňům pomoci na svobodu

Domácí
5. 10. 2007 16:08
ilustrační foto
ilustrační foto

ilustrační fotoVězni, kteří se vyhýbají nástupu do vězení nebo odmítají splácet svoje dluhy, mohou mít napříště cestu z věznice těžší. Zasloužili se o to občané, kteří ve veřejném připomínkovém řízení navrhli, aby se při propouštění posuzovala i jejich snaha napravit způsobené škody. Tato novinka by mohla začít platit s novým trestním zákonem možná už v roce 2009.

Paní Marcela Brůhová vychovává dva dospívající syny, na které její muž neplatí výživné. Kvůli dvousettisícovému dluhu ho soud dokonce poslal na rok a půl do vězení, rodina si tím ale nijak nepomohla: muž totiž ve věznici nepracuje, žádné výživné tedy neposílá.

Co občané navrhovali nejčastěji
Ministerstvo spravedlnosti v květnu zveřejnilo návrh trestního zákona a dalo veřejnosti možnost posílat návrhy na jeho změnu. Přišlo jich 330. Do zákona se jich nakonec promítlo 27.
trestní odpovědnost od 14 let34% 
sčítání trestů21%
vypuštění trestného činu pomluvy9% 
trestní odpovědnost od 12 let11%
veřejné práce až na 720 hodin6%
zjednodušení textu u jednotlivých skutkových podstat6%
znovuzavedení trestu smrti2% 
postihování dětské pornografie8% 
nutná obrana: aby byl obránce vždy vyviněn4%
dekriminalizace marihuany3%
Po polovině trestu navíc může požádat o podmínečné propuštění. Soud pak zhodnotí, jestli „svým chováním a plněním svých povinností prokázal polepšení může se od něho očekávat, že v budoucnu povede řádný život". „Devadesát devět procent vězňů počítá s tím, že budou propuštěni po polovině trestu, v případě recidivistů po dvou třetinách," říká k tomu místopředseda pražského Městského soudu Luboš Vlasák.

Změnu vymysleli občané

Pokud ale bude schválen nový trestní zákon, bude všechno jinak. „Soud přihlédne také k tomu, zda odsouzený včas nastoupil do výkonu trestu a zda nahradil či jinak odčinil škodu nebo jinou újmu způsobenou trestným činem," doplnilo do příslušného paragrafu na návrh občanů ministerstvo spravedlnosti.

Inspiroval ho návrh, který - v poněkud tvrdší formě - navrhl jeden z občanů v rámci veřejného připomínkování zákona. „V případě, že byl trestným činem někdo poškozen, může být odsouzený podmíněně propuštěn pouze pokud škodu nahradil!" stálo v návrhu. „Myslím, že měkčí formulace je nutná. V některých věznicích totiž například není možné všem odsouzeným práci zajistit," vysvětluje změnu soudce Vlasák.

„Jsem přesvědčen, že je to krok správným směrem," těší se na novou úpravu Vlasák. Podle něj bude toto opatření pro drtivou většinou odsouzených motivací k tomu, aby se snažili odškodné, škodu nebo dluhy splácet.

Ilustrační foto: Petra Mášová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ