Věci veřejné podpoří růst DPH, pokud koaliční partneři přistoupí na třicetiprocentní zdanění lidí s příjmy nad 90 tisíc korun. Řekl to předseda poslaneckého klubu nejmenší vládní strany Vít Bárta. Návrh ODS a TOP 09 na zavedení jednotné sazby DPH ve výši 19 procent s výjimkou na léky, knihy a tiskoviny je podle něj pro VV nepřijatelný.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) přinesl na jednání vlády dvě varianty základní podoby státního rozpočtu na rok 2012. První počítá se schodkem 105 miliard korun, druhá s deficitem 95 miliard. K dosažení schodku ve druhé variantě by místo postupného sbližování sazeb daně z přidané hodnoty ale bylo potřeba už od příštího roku daň sjednotit na 19 procentech s možnou výjimkou nižší sazby pro knihy, noviny a léky.
Nejmenší vládní strana Věci veřejné dosud takový postup odmítala, naopak žádá zvýšení korporátních daní o jeden procentní bod a prosazuje progresivní zdanění.
"Na prvním místě jsou spravedlivé daně, až za nimi výše schodku," řekl Bárta serveru iDnes.cz. Zdanění lidí s vysokými příjmy by podle něj státní pokladně přineslo ročně pět miliard korun navíc. "Progresivní zdanění by znamenalo zavedení druhého daňového pásma od příjmu nad 90 tisíc korun měsíčně. To je něco, co bychom považovali za spravedlivé a správné," dodal Bárta.
Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zvýšení přímých daní vylučují.
Šéf poslanců VV také zopakoval, že strana podporuje zavedení vyšších daní pro firmy, které koaliční partneři z ODS a TOP 09 odmítají. "DPH jednoznačně dopadá především na středně- a nízkopříjmové skupiny obyvatel, a pokud má tento stát zvyšovat daně, je třeba, aby na tom participovaly firmy a vysokopříjmové skupiny občanů," upřesnil Bárta.
Ministři VV mají od vedení strany jasný limit, který jim zakazuje přistoupit na zavedení jednotné sazby DPH. Naopak mají jasný závazek prosazovat progresivní zdanění a mají zajistit revizi všech dalších daní, které by se mohly vedle DPH na celém systému státního rozpočtu podílet, řekl Bárta.
"Pevně doufám, že naši ministři budou velmi tvrdě na vládě debatovat o tom, co jsou nutné výdaje státu. A teprve potom, až budou vyřešeny nutné výdaje, přijde znovu debata o příjmech, to znamená o daních," dodal předseda poslaneckého klubu VV.
Zavedení progresivní daně z příjmu letos kromě VV navrhla také opoziční ČSSD. Podle tehdejšího vyjádření vlády jde ale takový návrh proti programovému prohlášení kabinetu. Sociální demokraté navrhli, aby lidé s příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně platili třicetiprocentní daň z příjmu. Pro ostatní by zůstala zachována současná patnáctiprocentní daň.