Šrotovné i na lokomotivy? Soukromníci se bouří
06.05.2009 12:45 Původní zpráva
Když šrotovné, tak pro všechny. Třeba i pro majitele vyžilých lokomotiv. S neotřelým návrhem vyrukoval místopředseda sněmovního hospodářského výboru Karel Sehoř (ODS). Argumentuje tím, že není důvod, proč zvýhodňovat pouze silniční vozidla. Jenže soukromí přepravci namítají, že jde o skrytou podporu Českých drah. A jsou připraveni návrh napadnout.
Odkoupíme vaši lokomotivu. Zn. Výhodně. Tak nějak by mohl vypadat inzerát v novinách, pokud zákonodárci opravdu kývnou na návrh vládní ODS. Podle něj by se totiž šrotovné neomezovalo pouze na osobní vozy.
ČTĚTE TAKÉ: Obama se dohodl s demokraty na šrotovném
"Nám se nelíbí šrotovné jako takové vůbec. Pokud už by se ale mělo zavádět, proč jenom na automobily? Dejme šanci obnovit park i kolejovým vozidlům, která jsou ještě v horším stavu," nastiňuje svůj úmysl místopředseda sněmovního hospodářského výboru Karel Sehoř.
Na prosazování této myšlenky se Sehoř již dokonce dohodl s dosluhujícím ministrem dopravy Petrem Bendlem.
Na dotaci až 40 milionů korun by podle něj mohly dosáhnout vagony starší 20 let. Takové však v tuzemsku mají ve vozovém parku zřejmě pouze České dráhy.
ČTĚTE TAKÉ: Exnáměstek Žák: Vedení Českých drah lidem lže
Námitku, že by tím státní podnik nepovoleně zvýhodňoval, Sehoř odmítá. "Byla by to podpora veřejné dopravy, kterou lidé přece také jezdí," argumentuje Sehoř.
O osudu neotřelého návrhu rozhodne sněmovna až příští týden. Ve středu totiž projednávání sociálnědemokratického balíku protikrizových opatření přerušila.
Nedovolená podpora
Proti podobnému způsobu rozšíření šrotovného ostře protestují soukromí přepravci, kteří mají na tratích, jež provozují místo Českých drah, k dispozici vesměs moderní vagony.
"Pokud by něco takového prošlo, ihned bychom to napadli u Evropské komise. Jde o absolutní neznalost evropského práva. Jediný kolejový šrot v zemi mají totiž České dráhy, nikdo jiný by na dotaci dosáhnout nemohl," zlobí se Radim Jančura, majitel společnosti Student Agency, která chce do budoucna rovněž provozovat vybrané železniční spoje.
ČTĚTE TAKÉ: Šrotovné: marketingový termín roku
Podnikatel navíc dodává, že to není jediný případ, kdy "tečou" státní peníze přímo do kasy drah. Nedovolené podpory se podle Sdružení železničních společností Česko dopouští i v případě, kdy drahám vyplácí peníze za majetek převedený na Správu železniční dopravní cesty.
Jen loni to činilo 12 miliard, převody za další miliardy se chystají i letos. Sdružení proto již začátkem roku vypracovalo žalobu na stát za nedovolenou podporu Českých drah. Zatím však pozdrželo její odeslání do Bruselu.
"Poslední šanci dáme novému ministru panu Slamečkovi. Budeme chtít, aby nám poskytl závaznou garanci, že se to nebude opakovat. Jinak odešleme žalobu, kterou již máme v šuplíku připravenou," hrozí Jančura.
Foto: ČTK, Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.