Stížnost ombudsmana
Stát kašle na památky, nechal zdevastovat nádraží v Děčíně
03.02.2014 06:13 Původní zpráva
Liknavost státních úředníků zapříčinila současný katastrofický stav bývalého železničního nádraží v Děčíně, které je ve vlastnictví Českých drah. Konstatoval to na svém webu úřad veřejného ochránce práv. Ombudsman se obává, že kvůli neschopnosti státních orgánů dopadnou podobně i jiné železniční budovy patřící mezi chráněné památky.
Novorenesanční stavba byla postavena v roce 1873 jako hlavní výpravní budova děčínské stanice jedné z tratí rakouské severozápadní dráhy. Mimo jiné se v ní nachází reprezentační Modrý salonek, vyzdobený znaky měst, které železnice spojovala. Památkou byla prohlášena v roce 1958.
Po dlouhou dobu však už budova není pro původní účely využívaná, což vede k její devastaci. "Zkáza východního nádraží začala před několika desítkami let, kdy se dráhy přestaly o cennou budovu starat. Místo bohatě zdobené odjezdové haly je dnes tělocvična, litinové střechy nástupiště kdesi zmizely," konstatuje ombudsman. Na jaře 2010 se na objektu dokonce propadla střecha. A od té doby nedošlo k žádnému výraznému zlepšení stavu. A to ani přesto, že byla budova zařazena na seznam nejohroženějších kulturních památek.
Podle ombudsmana to naznačuje, že došlo k porušení zákona o státní památkové péči. "O kulturní památku je podle zákona povinen na vlastní náklady pečovat její vlastník. Musí ji udržovat v dobrém stavu, chránit ji před ohrožením či poškozením. Stát pak má zajistit dohled nad tím, aby se památková ochrana vyhlášená ve veřejném zájmu naplňovala, tedy, aby vlastník plnil řádně své povinnosti. Praxe je však jiná, což potvrzuje i současný stav památkově chráněné nádražní budovy v Děčíně," konstatoval ombudsman.
Obrátil se proto na orgán státní památkové péče děčínského magistrátu, Drážní úřad v Praze i vedení Národního památkového ústavu. Zjistil sice, že došlo k opravě propadlého stropu, jinak se však v budově nic nezměnilo. A není to prý ojedinělý případ. "Vzhledem k tomu, že se zanedbání údržby netýká jen této památky daného vlastníka, dospěl ochránce k závěru, že by mohlo jít o systémový nedostatek při zajištění údržby kulturních památek železničního stavitelství," konstatoval ombudsman s tím, že památkové úřady ani drážní úřad neudělaly pro zlepšení stavu památky vše, co bylo v jejich silách.
Ohroženo je podle něj i dalších sedm památek drážního stavitelství. Kromě nádraží v Děčíně jsou to například železniční stanice v Duchcově a Praze-Vyšehradě. "Tyto další významné neorenesanční výpravní budovy se nachází na samém pokraji své fyzické existence," dodal úřad ombudsmana.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.