Ministerstvo financí
Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl na 1,773 bilionu Kč
17.04.2020 15:09
Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 132,6 miliardy korun na 1,773 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit krytí letošního schodku státního rozpočtu, který Sněmovna zvýšila na konci března kvůli dopadům šíření koronaviru ze 40 na 200 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 165.800 korun.
MF v prvním čtvrtletí prodalo na domácím finančním trhu korunové střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy za 111,2 miliardy korun. "Tato vyšší hodnota emise v porovnání s předchozími roky za stejné období je dána plánem zajistit dodatečné množství peněžních prostředků pro krytí zvýšeného krizového schodku státního rozpočtu," uvedl úřad. Již dříve MF informovalo, že ke konci letošního roku stoupne státní dluh kvůli dopadům šíření koronaviru na 1,84 bilionu korun.
Ve zvýšeném prodeji dluhopisů pokračovalo MF i v dubnu a prodejem státních dluhopisů na domácím trhu tak pokrylo veškeré letošní korunové splátky státního dluhu za 170 miliard korun. Navíc získalo dalších zhruba 130 miliard korun, které může použít k pokrytí přibližně dvou třetin letošního 200miliardového schodku státního rozpočtu.
"Průměrný výnos z prodejů střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů činil v prvním čtvrtletí 1,3 procenta ročně při průměrné době do splatnosti 6,6 roku, s přihlédnutím dubnových prodejů pak 1,2 procenta ročně při průměrné době do splatnosti 5,5 roku, což z historického hlediska představuje velice výhodné podmínky vzhledem k aktuální situaci na finančních trzích," uvedlo MF.
Kvůli posílení rezerv státní pokladny MF také zahájilo rezervní emise státních pokladničních poukázek. V prvním čtvrtletí tak získalo 68,6 miliardy korun. Při započtení aukcí poukázek v dubnu to je 101,9 miliardy korun.
Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.