U státních maturit propadlo 19,5 procenta studentů, každý desátý k ní navíc nebyl připuštěn. Nejhůře dopadli studenti odborných škol, hlavně učilišť a nástavbových oborů. Na tiskové konferenci to oznámil ministr školství Josef Dobeš (VV). Opravné zkoušky se budou konat do konce září.
Předpokládaný počet žáků pro podzimní termín je 27.000 až 28.000," řekl Dobeš. V minulých letech přitom bývala celková neúspěšnost jen kolem 15 procent, letos se očekávalo, že neuspěje 20 procent. S nástupem státních maturit ale vzrostl počet studentů nepřipuštěných k maturitě trojnásobně.
Nejčastěji propadali studenti z matematiky, neuspělo 14,4 procenta. Z cizího jazyka pak celkem propadlo devět procent studentů, pohořeli zejména němčináři, kde neuspěl téměř každý čtvrtý. Z češtiny pak propadlo 7,6 procenta. Naprostá většina studentů si přitom zvolila lehčí verzi zkoušek.
"Nejvyšší neúspěšnost je podle předpokladů u oborů středních odborných učilišť a v nástavbovém studiu," oznámilo ministerstvo. U nástavbových oborů byla neúspěšnost téměř 44 procent, z učňů neprošla asi třetina. Naproti tomu u gymnázií byla neúspěšnost jen 5,1 procenta.
Zhruba na 30 školách pak neuspělo kolem 70 procent ročníku, ministr novinářům řekl, že kvůli výsledkům maturit se některé školy dostanou do existenčních potíží. Veřejné žebříčky škol přitom sestavovat nechce. Do září však dostane každý ředitel podrobnou zprávu, kde se dozví, jak si jeho žáci vedli podle jednotlivých tříd, předmětů a ve srovnání s ostatními školami. Přesnější statistiky podle krajů budou mít úředníci už příští týden.
Maturitní testy už napadli studenti, ředitelé i odborníci, v otevřených dopisech Dobešovi vyčetli, že otázky byly nejednoznačné a nepovedou ke zvýšení kvality vzdělávání. Ministerstvo si proto nechalo udělat analýzu testů, na jejímž základě čtyři otázky vyřadí. Kompletní zadání testů úředníci oficiálně zveřejní začátkem července, už dříve ale testy unikly na internet.
Maturitní vysvědčení dostanou studenti do 20. června. Poté mají osm dní na to, aby si podali žádost o přezkum výsledků. Dobeš také posunul termín opravných zkoušek tak, aby je propadlíci mohli do konce září složit, a měli tak ještě šanci být přijati na vysoké školy.
Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich účastnilo téměř 99.000 studentů.