Stav pacientů s prasečí chřipkou je extrémně kritický

Domácí
29. 12. 2012 14:50
Virus prasečí chřipky pod mikroskopem. Letos zatím epidemie nepropukla, ale nakažených přibývá.
Virus prasečí chřipky pod mikroskopem. Letos zatím epidemie nepropukla, ale nakažených přibývá.

Extrémně kritický zůstává zdravotní stav dvou pacientů, kteří se léčí s prasečí chřipkou v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Podle ošetřujícího lékaře je jejich stav stále velmi vážný. Muž a žena leží na oddělení ARO a jsou napojeni na přístroje. Oba mají těžký zápal plic, dostávají antivirotika a záleží teď na jejich organismu, jak se s infekcí vypořádá.

"Nejsou na tom moc dobře, ani ošetřující lékař si netroufá odhadnout vývoj," řekla mluvčí nemocnice Petra Pekařová s tím, že aktuálně to nevypadá u obou pacientů na nějaké radikální zlepšení, ale ani na zásadní zhoršení. Stav se nemění.

Muž i žena patří do rizikové skupiny chronických pacientů, muž je obézní kardiak, žena je rovněž obézní. Pacienti s touto zátěží jsou při chřipce více ohroženi komplikacemi. I proto právě jim radí lékaři očkování.

Mluvčí připomněla, že případů prasečí chřipky má nemocnice i několik do roka. Varovala proto před panikou, epidemie prasečí chřipky v ČR není.

Rizikovým pacientům, jako jsou kardiaci či obézní lidé, se doporučuje očkování (ilustrační foto).Nakažených přibývá

Podle předvánoční zprávy Národní referenční laboratoře pro chřipku v Česku ani v Evropě letos chřipková epidemie zatím nepropukla. Počet nakažených však už začíná zvolna stoupat. U části pacientů jde o infekci virem prasečí chřipky.

Podle nejnovějších dostupných dat za 49. týden byla ze všech vzorků vyšetřených v evropském systému potvrzena chřipka ve 255 případech. Typ A i B byly v Evropě téměř v rovnováze - 53,3 procent typ A a 46,7 procent typ B. Národní referenční laboratoř zachytila v ČR čtyřikrát chřipku, ve třech případech typ A, v jednom případě typ B. Další vzorky k vyšetření dostala laboratoř z Plzně, u části očekávala, že půjde o chřipku prasečí.

Podle odborníků se chřipka A(H1N1) zvaná prasečí vyskytovala v ČR v menším počtu i v předchozích dvou letech, kdy dominovala chřipka B. Pandemický kmen složený z části chřipky prasečí, lidské a ptačí vyvolal epidemii v roce 2009.

Tato chřipka se objevila poprvé na jaře 2009 v Mexiku. Na planetě se jí pak nakazily statisíce lidí, tisíce zemřely. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii a doporučila výrobu vakcíny, kterou farmaceutické firmy rychle připravily. O očkování ale byl malý zájem a vlády se začaly očkovacích dávek zbavovat.

WHO pak čelila kritice za to, že nebezpečí přecenila a byla pod vlivem výrobců vakcíny. Pandemie v roce 2009 podle odborné studie nakonec na celém světě zabila čtvrt až půl milionu lidí.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ