Téměř dvě třetiny lidí v Česku nechtějí komunisty ve vládních křeslech. Více než polovina si pak přeje omezení vlivu KSČM ve společnosti. Vyplývá to z prosincového průzkumu agentury STEM. Na podzim přitom komunisti zaznamenali historický úspěch: poprvé od roku 1989 dostali do krajských vlád.
"Komunisté lidem nevadí v běžné politice, kde se rozhoduje o opravování chodníků,“ řekl on-line deníku TÝDEN.CZ politolog Jan Kubáček. "Stále však přetrvává obava z jejich působení na vládní úrovni, kde se rozhoduje o svobodách, bezpečnostních rizicích a celospolečenském směřování,“ dodal.
Hlavním důvodem, proč lidem komunisti na špici mocenské pyramidy vadí, je jejich konzervativní postoj, odmítání přehodnotit svou minulost a neschopnost přijmout kompromis.
Z prosincové průzkumu vyplývá, že komunisty ve vrcholných státních funkcích nechtějí téměř dvě třetiny veřejnosti. Nejradikálnější názory mají příznivci vládních stran. Naopak 46 procent voličů ČSSD si spolupráci s KSČM třeba na vládní úrovni představit dovede. Takto uvažují hlavně důchodci, lidé nad 60 let a samozřejmě sympatizanti strany Vojtěcha Filipa.
V porovnání s podobným průzkumem, který proběhl před čtyřmi lety, narostl negativní postoj vůči komunistům o tři procenta. "Do jisté míry to samozřejmě ovlivnil i výsledek krajských a senátních voleb. Ale třeba také osmičkový rok,“ připustil Kubáček.
Foto: Jan Zatorsky