Stoletý kurýr
Do dražby jde 400 zapomenutých deštníků a 200 holí
12.10.2013 11:59
12. říjen 1913: Na šest tisíc předmětů ročně zapomenou cestující v pražských tramvajích. Do dražby tak třeba míří 400 deštníků, oblečení i knihy.
Předměty nalezené v tramvajích putují do speciální kanceláře umístěné ve Staroměstské tržnici a deník Národní politika z 12. října 1913 přinesl z tohoto místa zajímavou reportáž. "Chcete-li věděti, co všechno se v elektrikách zapomíná, musíte navštívit kancelář nálezů ve Staroměstské tržnici. Jsou tu celé regály s předměty, jež průvodčí na konci své tury odevzdali jako doklady lidské zapomnětlivosti s příslušnými podrobnými údaji. V první chvíli máte dojem, že vešli jste k parapláři nebo vetešníku. Leží tu celé hromady očíslovaných deštníků a holí, k nimž druží se pak hlavně prádlo a knihy."
Zapomenutá role z Národního
Reportér Národní politiky připomíná, že veřejnost se mylně domnívá, že deštník v tramvaji může zapomenout jen roztržitý profesor: "Tolik roztržitých pánů profesorů na pražské tramwayi ale nejezdí, vždyť do dražby jde 400 zapomenutých deštníků a 200 holí, ke kterým se rok nikdo nepřihlásil."
V kanceláři elektrických podniků bývá odevzdáno asi 6 tisíc předmětů ročně. Reportér učinil v kanceláři důkladnou inventuru. "Vedle deštníků a holí všech možných kvalit, od nejelegantnějšího deštníčku s krásným držadlem až do Kecalova pověstného paraplete, najdete tu nejčastěji balíčky prádla, dámské kabelky a knihy, školní i jiné, většinou hodně učené. Náhodou zabloudila mezi ně v poslední době i rozepsaná role umělkyně z Národního divadla čekajíc na své vysvobození. Je tu i plno jiných věcí. Ale zajímavo je, že poměrně nejméně najde se peněz. Na ty jsou pasažéři přec jen pozornější."
Národní politika také srovnává pražskou kancelář nálezů s obdobnou v Paříži. "Pražská dopravní kancelář je dosti bohatá, ale je nepatrným krámečkem proti skladišti nálezů v Paříži, kde odevzdá se ročně na 90 tisíc předmětů, tedy patnáctkrát tolik jako u nás."
Zajímavé je, že osmdesát procent všech nálezů v pražských tramvajích pochází od dam. Tento údaj ale platí jen pro předměty, které si cestující vyzvedli v dopravní kanceláři. "A jak na to přijde, že právě ženy ztrácejí a zapomínají více věcí než muži? Mají více než jednu omluvu. Jich šat nemá buď žádných kapes, nebo jen malé a nepraktické. Často musí vésti děti za ruku. Více nakupují a jsou někdy tak naloženy, že není divu, že některý předmět někde zůstane ležet."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.